-sidi education-spot_img
10.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

“5pyetjet.al” siguron dosjen e plotë: Kush shkoi pas hekurave për inceneratorët (E PLOTË)

Kryesoret

“5pyetjet.al” ka siguruar vendimin e gjykatës së posaçme kundër krimit dhe korrupsionit që lëshoi sot 9 urdhër arreste për inceneratorin e Fierit.

Në listë janë administratorë dhe ish-drejtues të këtyre kompanive që sot janë edhe zyrtarë të shtetit. Për shtatë persona është lëshuar urdhri i arrestit me burg.

Mes tyre janë edhe Lefter Koka tashmë pas hekurave, por që duhet të përballet edhe me akuza të reja dhe Klodian Zoto në kërkim.

Personat për të cilët SPAK lëshoi urdhër arrestet;

Lefter Koka, ministër i Mjedisit akuzohet për  “Shpërdorim të detyrës”, në bashkëpunim, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale”.

Pëllumb Abeshi, ish-anëtar i Komisionit për dhëni e inceneratorit. Aktualisht drejtor i politikave në Ministrinë e Mjedisit.

Azem Shatëri, drejtor i Ndërmarrjes së Shërbimeve Publike në Fier.

Florjan Muçaj, anëtar i Komisionit të prokurimeve, sot drejtori i Albpetrol

Klodian Zoto, akuzohet për “Korrupsion aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale”

Arenc Myrtezani, ish-administratori i inceneratorit të Fierit. I akuzuar për “Korrupsion aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale”.

Arrest shtëpie

Sabina Cenameri, ish-anëtare e Komisionit të Prokurimit të Inceneratorit të Fierit.

Etleva Kondi, ish-anëtare e komisionit për dhënien e koncesionit.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit