-sidi education-spot_img
8.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Ndizet tjetër vatër lufte, armëpushimi bie brenda pak minutash

Kryesoret

Konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit është rindezur në orët e para të së martës. Një përpjekje për një armëpushim u rrëzua brenda pak minutash.

Sipas mediave të Azerbajxhanit, është diskutuar për vendosjen e një armëpushimi në orën 9 të mëngjesit të së martës. Megjithatë, armëpushimi u prish brenda pak minutash.

Në të njëjtën kohë, Interfax ruse transmeton se ministrat e mbrojtjes të Armenisë dhe Rusisë ranë në kontakt dhe dakord të marrin masa për të “stabilizuar situatën” midis kufirit të Armenisë me Azerbajxhanin.

Kujtohet se që në orët e para të mëngjesit, në kufijtë e dy vendeve shpërthyen përplasjet, ku të dy kampet fajësuan njëri-tjetrin. Gjithashtu është raportuar për viktima nga të dyja palët.

Jerevani pretendoi se forcat Baku, të mbështetura nga artileri dhe dron, u përpoqën të avanconin në territorin armen dhe nisën një sulmet pak pas mesnate në drejtim të qyteteve si Goris, Sotk dhe Jermuk.

“Betejat” po zhvillohen në disa pika përgjatë kufirit dhe “armiku nuk ka reshtur përpjekjet për të avancuar”, tha ministri armen i mbrojtjes në një deklaratë.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit