18.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Tragjedia e Gërdecit, SPAK letër SHBA: Duam dëshminë e trafikantit, si u vranë 26 veta

Kryesoret

Prokuroria e Posaçme SPAK i ka dërguar një letërporosi SHBA për të marr në pyetje Efraim Deverolin në lidhje me tragjedinë e Gërdecit.

Efraim Diveroli, trafikanti amerikan i armëve, kompania e të cilit arriti disa vjet më parë të siguronte një kontratë 300 milionë dollarëshe me Departamentin amerikan të Mbrojtjes, u dënua me 4 vjet burgim.
Emri i tij është i lidhur ngushtësisht me “Gërdecin”, një nga tragjeditë më të mëdha të ndodhur gjatë viteve të pluralizimit në Shqipëri, ku humbën jetën 26 vetë dhe u plagosën mbi 300 të tjerë.

SPAK duket se ka vendosur të mos e dërgojë në gjykatë dosjen ndaj ish-ministrit pa dëshminë dhe materialet e ardhura nga SHBA.

Licenca e Diverolit dhe firmës së tij AYE u bllokua vetëm pak ditë pas skandalit të Gërdecit në Shqipëri dhe shkrimit të botuar në “New York Times” në lidhje me këtë çështje. Ai kishte shënuar në dokumente se municionet e kallashnikovit ishin prodhim hungarez i viteve 1965-1975, por në fakt ato ishin prodhim kinez.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit