-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Çfarë parashikon ligji i ri/ Qeveria merr vendimin: Ndalohet shitja e cigareve për ata që kanë lindur pas vitit 2009!

Kryesoret

Zelanda e Re ëndërron për një brez “pa duhan” deri në vitin 2025. Zëvendësministrja e Shëndetësisë Ayesha Verrall ka promovuar projektligjin e parë që ndalon shitjen e cigareve për të lindurit pas vitit 2009.

Masat e reja shihen si të parat në botë dhe kanë shkaktuar një përzierje lëvdatash për inovacionin, por edhe shqetësimesh për pasojat e mundshme.

ÇFARË PARASHIKON SAKTËSISHT LIGJI?

“Aktualisht është në diskutim në Parlament”, ​​tha Verrall për Repubblica.

“Presim që të arrihet miratimi i shpejtë sepse situata në vendin tonë është shqetësuese. 90% e popullsisë së rritur dhe 11.6% e qytetarëve 15 vjeç e lart pinë duhan. Përqindja rritet në 29% te Maori. Do të synojmë një ulje drastike të duhanpirësve nën 5%”.

Përveç ndalimit të shitjes së cigareve për adoleshentët, kompanive prodhuese do t’u kërkohet të ulin në mënyrë drastike nivelet e nikotinës në cigare, të cilat mund të shiten vetëm në dyqane të specializuara, hyrja e të cilave do të ndalohet për të miturit.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
-Raiffeisen-spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit