-sidi education-spot_img
6.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Alarmohet Japonia: Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë

Kryesoret

Qeveria e Japonisë ka lëshuar një lajmërim urgjent duke thënë se Koreja e Veriut duket se ka lëshuar një raketë dhe banorët e prefekturës Okinawa duhet të shkojnë brenda për t’u mbrojtur.

Vihet re se 24 orë më parë, kryeministri japonez Fumio Kishida i kishte kërkuar Phenianit të anulonte lëshimin e afërt të raketës, tre muaj pas përpjekjes së mëparshme të dështuar.

“Kam kërkuar nga ministrat (japonezë) të informojnë publikun, të bashkëpunojnë me vendet e interesuara dhe t’i bëjnë thirrje Koresë së Veriut të anulojë këtë nisje, si dhe të marrë të gjitha masat e mundshme për t’u përgatitur për çdo eventualitet të paparashikuar”, tha Kishida.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit