-sidi education-spot_img
5.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

“Nuk është e lehtë”, Vuçiç flet për takimin me Lajçak

Kryesoret

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha në Nju Jork se takimi me nënkryetarin e Komisionit Evropian, Maros Sefcovich, për pjesëmarrjen e Serbisë në qasjen e përbashkët të BE-së në politikën ndaj lëndëve të para dhe mbrojtjes së mjedisit është jashtëzakonisht i rëndësishëm.
“Tani kemi një takim jashtëzakonisht të rëndësishëm në misionin tonë me zëvendëspresidentin e KE-së Maros Sefcovich lidhur me pjesëmarrjen tonë dhe anëtarësimin në BE për lëndët e para, mineralet, metalet dhe gjithçka tjetër. Të kemi një qasje të përbashkët”, tha Vuçiç, shkruan Euronews Serbia.

Siç ka shtuar Vuçiç, ai ka biseduar edhe me të dërguarin special të BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak.

“Ka rrjedhur. Ne folëm, e kështu me radhë. Unë as nuk e di saktësisht se çfarë t’ju përgjigjem, nuk mund ta kritikoj Lajçakun, do t’ia kaloja fajin dikujt tjetër. Sepse e di që ai nuk është në një situatë të lehtë. pozita ose, sepse është më e lehtë për të gjithë ta fajësojnë atë, të fajësojnë Borell ose dikë tjetër, nuk është faji as ata, nuk janë ata që marrin vendimet kryesore, ato merren në Berlin, Paris apo Uashington, kjo është plotësisht e qartë”, theksoi presidenti serb.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit