-sidi education-spot_img
26.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Bayerni ngre ‘flamurin e bardhë’, Dortmundi shuan shpresën titull në Bavari

Kryesoret

Shanset e Bayern Munich për të ruajtur titullin e Bundesligës për sezonin e 12-të radhazi tani thuajse janë shuar. Dhe goditjen finale nuk kishte se kush tja jepte tjetër përveç se rivalëve historik të Dortmund.

Në ‘Alianz Arena’ verdhezinjë triumfuan me shifrat 0-2, duke u rikthyer dhe tek fitorja në ‘Der Klassiker’.

Të dyja skuadrat u shfaqën në fushë pa një interes të madh  për luftën titull duke marrë parasysh diferencën në pikë me Leverkusen, e megjithatë fitorja në derbin e Gjermanisë i cili luhet prej vitit 2007 vlen shumë.

Hera e fundit që Dortmund e mundte Bajernin brenda në shtëpi në Bundësliga, ishte para 6 vitesh në 2018. Një gol i Adejemi dhe i Rajerson i mjaftuan për të kapitulluar kampionët në fuqi të Gjermanisë.

Me këtë rezultat tashmë Dortmund ngjitet në vendin e 4, që të çon në Ligën e Kampioneve, kurse tashmë Byerni, mirë që duhet ta harroj titullin kampion, por duhet të shqetësohet edhe për vendin e sajë në Champions sepse ka shumë skuadra që do të luftojnë për atë pozicion.

Goli i Rajerson (VIDEO)

Goli i Adejemit 0-1 (VIDEO)

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit