-sidi education-spot_img
34.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Gjykata e Lartë në SHBA, kundërshton aksesin për pilulën e abortit

Kryesoret

Gjykata e Lartë e SHBA-së, ka hedhur poshtë disa përpjekje për të kufizuar aksesin në pilulën e abortit mifepristone.

Ky vendim është një fitore e madhe për aktivistët pro-zgjedhjes dhe vjen 2 vite pasi gjykata shfuqizoi garancinë mbarëkombëtare për abort.

Gjyqtarët vendosën që paditësit, një grup mjekësh dhe aktivistësh kundër abortit, nuk kishin të drejtë ligjore për të paditur.

 

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit