-sidi education-spot_img
18.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Kategoria

Stil

Harroni ëndrrat? Ja pse ndodh

Ëndrrat kurrë nuk pushojnë të na fascinojnë dhe gjithmonë janë të mbështjella me mister… Psikologët akoma nuk kanë arritur të kuptojnë qëllimin e vërtetë...

Lajme të mira për “të hutuarit” pas celularit që kalojnë në semafor

‘Ngrini dorën’ nëse nuk keni rrezikuar kurrë të kaloni rrugën ndërsa ka qenë i ndezur semafori i kuq, sepse sytë tuaj ishin në celular....

“Ndjesi në stomak”, A duhet të dëgjojmë intuitën për të marrë vendime të rëndësishme?

Intuita është aftësia për të kuptuar diçka në mënyrë instinktive, pa ndonjë nevojë për arsyetim të vetëdijshëm apo shpjegim. Përdorimi i intuitës nganjëherë referohet...

“Të bëjnë mirë”, Ja çfarë dëmesh i shkaktojmë trupit kur konsumojmë fruta para gjumit

Frutat janë një zgjedhje e shkëlqyer për një dietë për humbje peshe për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave, vlerës së ulët të...

A ndikojnë fëmijët tek prindërit? Studimi: Truri i babait ndryshon kur ai ka një vajzë

Sa e lëmë gjininë e fëmijës tonë të ndikojë në zakonet dhe vendimet tona prindërore? Më shumë nga sa mund të kuptojmë, sipas studimeve. Rezulton...

Stresi iu është kthyer në sëmundje? Ja disa simptoma që ta kuptoni

Stresi është një nga faktorët që ndikon më së shumti në shëndet. Ja simptomat që tregojnë se stresi ju është kthyer në një sëmundje...

Pse ndodhin ataket kardiake në plazh? Flet kardiologu i njohur shqiptar

Mjeku kardiolog, Alfred Nona ka folur në “News Line” për ataket kardiake që ndodhin gjatë periudhës së nxehtë të verës. Ai ka theksuar se këto...

Zbulohet specia e re 247 milionë vjeçare

Shkencëtarët kanë identifikuar një specie të re amfibësh që pushtoi Australinë rreth 247 milionë vjet më parë. Zbulimi i jep fund një misteri që...

Përse rrudhen gishtat pas qëndrimi të gjatë në ujë?

Qëndrimi i tepërt në ujë shkakton rrudhje të çuditshme të gishtave. Por çfarë e shkakton dhe përse ndodh kjo rrudhje e lëkurës. Trupi ka mekanizmin...

Zhvillohet kimioterapia e aftë për të “vrarë” të gjithë tumoret e ngurta të kancerit

Shkencëtarët në City of Hope, një nga organizatat më të mëdha të kërkimit dhe trajtimit të kancerit në SHBA, kanë zhvilluar kimioterapinë që mund...

Lajmet e fundit

- sidi education -spot_img

/5pyetjet.al