-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

emigracion

Britania merr seriozisht çështjen e emigracionit, gjoba marramendëse për firmat që punësojnë emigrantë

Gjobat për bizneset dhe pronarët që mbështesin emigrantët e paligjshëm janë caktuar të trefishohen sipas rregullave të reja të shpallura nga qeveria britanike. Firmat që...

Emigracioni në Angli, Braverman: Të burgosen edhe avokatët që ndihmojnë emigrantët

Kryefjalë e qeverisë britanike prej shumë muaj është emigracioni për të cilën kanë marrë masa nga më të ndryshme për të parandaluar hyrjen në...

Shqiptarët përfituan në viti 2022 numrin më të madh të leje qëndrimeve në Europë

Qytetarët shqiptarë përfituan gjatë vitit 2022 numrin më të madh të leje qëndrimeve, në dhjetë vitet e fundit, në vendet e Bashkimit Europian. Sipas raportit...

Emigracioni drejt vendeve të BE-së, 10% rritje krahasuar me 6 mujorin e parë të vitit 2022

Emigracioni i parregullt drejt Bashkimit Evropian është rritur në gjysmën e parë të 2023 krahasuar me një vit më parë, njoftoi sot Frontex, duke sqaruar...

Debatet për emigracionin, kryeministri jep dorëheqjen

Kryeministri holandez Mark Rutte ka dhënë dorëheqjen pas rënies dramatike të qeverisë së koalicionit të tij. Ndërkaq kujtojmë se udhëheqësit e koalicionit të katër...

Emigracioni i paligjshëm në Angli, 10,000 mbërritje me gomone që nga fillimi i vitit

Më shumë se 10,000 njerëz janë parë që nga fillimi i vitit duke u përpjekur të kalonin Kanalin Anglez me varka të vogla pas një...

Shqipëria për krah Sirisë, emigrimi i fëmijëve të pashoqëruar në vendet e BE-së shqetësues

Në Shqipëri fenomeni i fëmijëve të pashoqëruar azilkërkues në vendet e BE-së, vijon të mbetet shqetësim për autoritetet dhe studiuesit e zhvillimeve shoqërore. Sipas...

Doni të emigroni? Njihuni me pesë pikat kyçe të marrëveshjes së re dhe çfarë ndryshon!

Marrëveshja për dy shtyllat kryesore të reformës së azilit dhe migracionit u arrit në mbrëmjen e 8 qershorit, pas një negociate të vështirë dhe...

“The Economist”: Rama i shqetësuar për emigracionin. Nervozohet sa herë që…!

Pjesa më e errët dhe më e diskutueshme e Evropës, Ballkani, mund të ketë një dritë të re udhëheqëse. Një ish-basketbollist dhe artist modern...

Shifrat alarmante: Grupmosha deri në 29 vjeç u tkurr me 40 mijë persona në 1 vit!

Plakja graduale e popullsisë dhe emigracioni, që ka përfshirë kryesisht të rinjtë, po e ndryshon ndjeshëm strukturën e popullsisë në vend, duke përmbysur piramidën...

Latest news

/5pyetjet.al