-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

kie

Tritan Shehu: Rusia shtyu Serbinë të sulmonte Greqinë

Megallomania e absurdi i Serbise, perballe realitetit dhe kunder dakortesive! Bernabic anullon dje viziten ne Athine, sepse Greqia nuk votoi kunder pranimit te Kosoves ne...

Pas marrëveshjes së Ohrit, kërkohet shqyrtimi i aplikimit të Kosovës në KiE

Kryetari i Iniciativës Evropiane të Stabilitetit (ESI), Gerald Knaus, ka bërë thirrje që Këshilli i Evropës ta shqyrtojë aplikimin e Kosovës për anëtarësim në...

Kroacia mbështet Kosovën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Kroacia ka mbështetur Kosovën për t’u pranuar në Këshillin e Evropës. Përfaqësuesi i Kroacisë në Asamblenë e Këshillit të Evropës, Domagoj Hajdukoviç tha se Kosova...

Përfaqësuesi britanik në KiE: Aplikimi i Kosovës nuk duhet të mbahet peng i dialogut me Serbinë!

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës po diskuton për tensionet e fundit në mes të Kosovës dhe Serbisë. Aty, përfaqësuesi i Mbretërisë së Bashkuar,...

Deputetit ukrainas: Shumë shpejt do ta njohim Kosovën

Deputeti i Ukrainës në Asamblenë e Këshillit të Evropës (KiE), Oleksiy Goncharenko tha se Ukraina së shpejti do të njohë pavarësinë e Kosovës. Sipas tij...

Bushka: Lënia jashtë e Kosovës nga KiE rrit rrezikun që Wagner të prishë stabilitetin në rajon

Deputetja në Asamblenë e Këshillit të Evropës, Klotilda Bushka tha se Kosova asnjëherë nuk ka nxitur tensione por ka treguar konstruktivet në synimin për...

Rrëzohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE, ja shtetet që votuan kundër!

Rrëzohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE. Italia, Franca, Gjermania dhe Britania janë shprehur kundër. Votimi është bërë nga ambasadorët e vendeve të Këshillit...

Media pranë Brukselit: Rama shkakton bujë diplomatike për akuzat për trafik organesh

Kryeministri shqiptar Edi Rama rriti përpjekjet për të pastruar emrat e Shqipërisë dhe Kosovës nga akuzat për trafik organesh që rrjedhin nga lufta e...

Borell kritikon Rusin, kërkon lirimin e opozitarit Navalny

Përfaqësuesi i Lartë i Komisionit Evropian Josep Borrell ka kritikuar Rusinë për trajtimin e liderit të burgosur të opozitës Aleksei Navalny në përvjetorin e...

Liberalizimi i vizave në Kosovë, Kurti: Kosova i ka përmbushur 2 herë kriteret

Kryeministri Albin Kurti ka rikujtuar se Komisioni Europian ka konstatuar dy herë që Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave. Në...

Latest news

/5pyetjet.al