-sidi education-spot_img
6.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Shifër rekord, shitet koleksioni i artit i bashkëthemeluesit të Microsoft-it

Kryesoret

Piktura dhe skulptura në pronësi të bashkëthemeluesit të ndjerë të Microsoft, Paul Allen, janë shitur për një rekord prej 1.5 miliardë dollarësh (1.3 miliardë paund).

Ky ishte ankandi më i madh i artit në histori.

Shtëpia e ankandeve tha se veprat e Vincent van Gogh, Georges Seurat, Paul Gauguin, Paul Cezanne dhe Gustav Klimt u shitën secila për më shumë se 100 milionë dollarë duke thyer rekorde individuale për ata artistë.

Të ardhurat nga shitja do të dhurohen për bamirësi të mbështetura nga Allen para vdekjes së tij në 2018.

Vepra më e shtrenjtë e artit e blerë ishte vepra e Seurat-it e vitit 1888 Les Poseuses, Ansemble (versioni i vogël), një vepër e njohur e pointillizmit, e cila arriti në 149.2 milion dollarë.

Ekspertët thonë se super të pasurit po e shohin artin si një investim të sigurt mes një ekonomie të trazuar globale dhe luftës së Rusisë në Ukrainë.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit