-sidi education-spot_img
16.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Kategoria

Ekonomia

Kursi i këmbimit/ Vazhdon pikiata e monedhave të huaja

Sot, më 16 qershor 2024, dollari amerikan blihet me 93 lekë dhe shitet me 94 lekë. Euro blihet me 99.8 lekë dhe shitet 100.6 lekë. Franga...

Dollari tërheq Euron poshtë vijës së kuqe! Kursi i këmbimit në fundjavë

Sot dollari amerikan blihet me 93.3 lekë dhe shitet me 94.2 lekë. Euro blihet me 99.8 lekë dhe shitet 100.6 lekë. Franga zvicerane këmbehet në...

Raporti/ Reforma territoriale la fshatin pa shërbime

Efikasiteti dhe efektiviteti i autoriteteve vendore është i kufizuar, me pasoja negative tek ofrimi i shërbimeve publike. Një përpjekje për decentralizim në vitin 2014 transferoi...

Bashkitë nuk ofrojnë shërbime për të moshuarit dhe të rinjtë

Pushteti vendor, duke qenë më afër komunitetit, është ofruesi më i madh i shërbimeve sociale për grupe të caktuara të popullsisë sidomos ato në...

Qumështi i importit ‘mbyt’ prodhuesit

Qumështi i prodhuar nga fermeri vendas vijon të mbetet më i shtrenjtë, krahasuar me qumështin e prodhuar në rajon apo Europë, pavarësisht uljeve të...

Super tenderët për mirëmbajtjen e rrugëve/ ARRSH 7.3 mld lekë për 4 rajonet e vendit

Me një fond limit total prej rreth 7.3 mld lekë, Autoriteti Rrugor Shqiptar parashikon hapjen e 4 tenderëve për kontrata punimesh dhe mirëmbajtje të...

Me sa blihen dhe shiten Euro me Dollarin? Kursi i këmbimit

Sot dollari amerikan blihet me 92.6 lekë dhe shitet me 93.6 lekë. Euro blihet me 100.1 lekë dhe shitet 100.9 lekë. Paundi britanik blihet me...

Këmbimi valutor, çfarë po ndodh me monedhat e huaja?

Dollari amerikan blihet me 92.3 lekë dhe shitet me 93.5 lekë. Euro blihet me 100 lekë dhe shitet 100.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje me...

Shqiptarët të parët në Europë që duan të lënë punën

46% e të punësuarve në vend përjetojnë stres të përditshëm në punë. Jemi të gjashtët në Europë, pas Qipros Veriore*, Maltës, Greqisë, Qipros, Luksemburgut, por...

Shqipëria në mesin e 4 vendeve me shpenzimet më të ulëta për pensionet

Plakja e popullsisë si në të gjithë Europën do të jetë sfidë për sistemin e pensioneve, por Shqipëria aktualisht ka shpenzimet më të ulëta...

Lajmet e fundit

- sidi education -spot_img

/5pyetjet.al