-sidi education-spot_img
7.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Hill: Për njohjen e pavarësisë së Kosovës duhet të ulen tensionet mes 2 vendeve

Kryesoret

Ambasadori i SHBA-së në Serbi, Christopher Hill ka bërë me dije se për dialogun Prishtinë-Beograd njohja e pavarësisë nuk është ende çështje bisede.

Sipas Hill njohja e pavarësisë do të jetë e mundur vetëm kur gjendja mes të dyja palëve të jetë normalizuar.

“De fakto kjo nënkupton që ata duan një lloj procesi të normalizimit. E di që fjalët janë të rëndësishme. Fjalët çojnë peshë sidomos në kohë zgjedhjesh. Sidoqoftë, nuk dua të lëshohem në lojë fjalësh. Po them se të dyja palët e dinë se çfarë ka në tavolinë. Serbia në thelb e ka pranuar atë”, është shprehur Hill.

Ai ka shtuar se 24 shtatori dhe ajo që ngjau në Banjskë e ka dëmtuar dialogun dhe ka rritur tensionet në mes të Prishtinës dhe Beogradit.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit