-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

# marrëveshja Kosovë-Serbi

BE e sheh takimin e radhës për dinarin si të fundit për zgjidhje

Bashkimi Evropian pret që takimi i radhës mes kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë për çështjen e dinarit serb, të jetë rasti final për zgjidhje...

Bisedimet për dinarin, Lajçak shprehet optimist

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak është shprehur se ka pasur një javë shumë intensive...

Lajçak lajmëron mbarimin e mandatit, ja kur largohet emisari

Miroslav Lajçak së shpejti do të heqë dorë nga detyra e tij si emisar special i BE-së për Ballkanin Perëndimor. Lajçak zbulon se mandati i...

BE: Kosova dhe Serbia të zbatojnë Marrëveshjen! Anëtarësimi në KiE çështje tjetër

Bashkimi Evropian (BE) e ka përsëritur të premten se vendimet në Këshillin e Evropës nuk kanë të bëjnë me bllokun drejtpërdrejt, pasi ajo është...

Lejuan dje targat serbe/ Kurti: Nëse Serbia bën shkelje me ne, do të veprojmë

Kryeministri Albin Kurti ka bërë një reagim pasi dje qeveria ka marrë vendimin për të hequr letrat ngjitëse në automjetet me targa serbe që...

Kurti: BE-ja dhe Vuçiç humbën shansin e Asosacionit në 26 tetor

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u shpreh se liderët e BE-së dhe Vuçiç e kishin rastin më 26 tetor që të merrnin nënshkrimin e...

Vuçiç i tmerruar: Situata e Kosovës do ashpërsohet në të ardhmen

Presidenti Serb Aleksandër Vuçiç është shprehur se “frikohet se situata rreth Kosovës dhe Republikës Serbe do të vendoset në një mënyrë gjithnjë e më...

Vuçiç shumë i shqetësuar për zhvillimet me Kosovën: Çështja do të jetë dhe më e sikletshme

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka dhënë disa mesazhe të forta për situatat më të nxehta në rajon dhe botë. I ftuar në një studio...

Lajçak njofton takime të ndara me kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë

Miroslav Lajçak, i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi ka shkruajtur në Facebook se tani “është koha për të çuar para integrimin evropian të...

Hill: Për njohjen e pavarësisë së Kosovës duhet të ulen tensionet mes 2 vendeve

Ambasadori i SHBA-së në Serbi, Christopher Hill ka bërë me dije se për dialogun Prishtinë-Beograd njohja e pavarësisë nuk është ende çështje bisede. Sipas Hill...

Latest news

/5pyetjet.al