-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Iu bë sot atentat, kush është Robert Fico?

Kryesoret

Politikani që shërben në mandatin e tij të tretë si kryeministër i Sllovakisë ka lundruar me sukses midis pozicioneve pro-BE dhe retorikës së ashpër nacionaliste, antiperëndimore, shkruan The Guardian. Sot ai është qëlluar me armë zjarri nga një atentator dhe po lufton për jetë pas plagëve që ka marrë.

I lindur në një familje të klasës punëtore më 15 shtator 1964, Fico – me profesion avokat – e filloi karrierën e tij politike me partinë komuniste pak përpara Revolucionit të Kadifenjtë të vitit 1989 që çoi në shpërbërjen e ish-Çekosllovakisë.
Ai ishte përfaqësues i Sllovakisë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut nga viti 1994 deri në vitin 2000 dhe krijoi partinë e tij të qendrës së majtë Smer-SD në 1999 pasi u refuzua për një post ministror nga e majta Demokratike, trashëgimtarët politikë të komunistëve.

Smer shënoi një fitore të madhe në vitin 2006, duke e katapultuar Fico-n në postin e kryeministrit dy vjet pasi Sllovakia iu bashkua BE’së. Në vitin 2009, ai udhëhoqi vendin e tij në eurozonë, por nuk ishte në gjendje të formonte një koalicion vitin e ardhshëm, pavarësisht se fitoi zgjedhjet.

Ai shënoi një tjetër rrëshqitje në vitin 2012 pas rënies së një koalicioni të qendrës së djathtë mbi akuzat për korrupsion dhe fitoi sërish në vitin 2016 – por iu desh të jepte dorëheqjen dy vjet më vonë mes protestave masive për vrasjen e një gazetari investigativ dhe të fejuarës së tij. Në tetor, ai u kthye për një mandat të tretë si kryeministër në krye të një koalicioni populist-nacionalist.

I përfshirë në akuzat për korrupsion që ai gjithmonë i ka mohuar, Fico është i guximshëm dhe i hapur, me një prirje për bodybuilding, futboll dhe makina të shpejta.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit