-sidi education-spot_img
7.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

António Guterres

Ministri i Jashtëm izraelit: Guterres i paaftë për të qenë shef i OKB-së

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Eli Cohen, tha të martën se sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, nuk është i aftë...

“Si askush në botë”! Mjerimi i fëmijëve në Gazë

Prej se Izraeli ka nisur sulmet hakmarrëse kundër grupit militant të Hamasit në Rripin e Gazës më 7 tetor, numri i trupave të vegjël,...

Guterres: Gaza po shndërrohet në varrezë për fëmijët

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha më 6 nëntor se mbrojtja e civilëve “duhet të jetë parësore” në konfliktin mes...

OKB: Irani po kryen ekzekutime në shkallë alarmuese

Irani po kryen ekzekutime “në një shkallë alarmuese” dhe vetëm gjatë shtatë muajve të parë të këtij viti ka vrarë të paktën 419 persona,...

OKB thirrje për armëpushim humanitar në Rripin e Gazës

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha të mërkurën se sulmet e grupit militant të Hamasit në Izrael nuk justifikojnë “ndëshkimin kolektiv” të...

Shefi i OKB-së: Edhe luftërat kanë rregulla

Shefi i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, bëri thirrje për mbrojtjen e të drejtave themelore të njeriut, teksa po vazhdon konflikti midis Izraelit dhe...

Kreu i OKB-së: Konflikti i Lindjes së Mesme nuk duhet të përhapet

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, u bëri thirrje të mërkurën palëve në Lindjen e Mesme të parandalojnë një përhapje të konfliktit, ndërsa...

Guterres: Kriza klimatike ka hapur dyert e ferrit

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres u ka thënë të mërkurën liderëve botërorë se varësia në lëndët djegëse të papërpunuara “hap...

OKB rikonfirmon përkushtimin për avancim global deri më 2030

Të 193 vendet anëtare të Kombeve të Bashkuara e kanë miratuar një deklaratë për të rikonfirmuar përkushtimin e tyre për Objektivat e Zhvillimit të...

OKB: Bota po shkon drejt një katastrofe klimatike

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres paralajmëroi të enjten se bota po shkon drejt një katastrofe të ndryshimeve klimatike. Guterres, i cili po pret një...

Latest news

/5pyetjet.al