-sidi education-spot_img
10.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

Bashkimi Evropian

Emrat e rinj të ambasadorëve dhe të emisarëve të BE-së në Ballkanin Perëndimor

Ajo që ishte kuptuar kohë më parë nga burimet diplomatike të Radios Evropa e Lirë, lidhur me rotacionin e madh të ambasadorëve të Bashkimit...

BE shkon në zgjedhje, Kurti fiton kohë, Ballkani ngelet pas dore

Bashkimi Evropian ka hyrë në fazën e procesit zgjedhor, në të cilën marrin pjesë aktive edhe disa nga figurat kryesore të institucioneve të BE-së. Prej...

BE: Serbia do të ketë pasoja

Bashkimi Evropian deklaroi hapur dhe qartë se për Serbinë do të ketë pasoja për shkak të mospërshtatjes me qëndrimet e politikës së jashtme të...

Hiqet dinari, BE: Jemi të shqetësuar për jetën e serbëve

Bashkimi Evropian ka bërë sot një komunikatë në lidhje me rregulloren e Bankës Qendrore të Kosovës, e cila pritet të hyjë në fuqi sot....

ICG: Nëse jo Asociacion, palët të gjejnë alternativa tjera

Katër veprime duhet t’i ndërmarrë Bashkimi Evropian për të lehtësuar dinamikën e dialogut mes Kosovës dhe popullatës serbe, ka konstatuar Grupi Ndërkombëtar i Krizave...

Kurti ndaloi serbët të votojnë në Kosovë, BE: Keqardhje!

Bashkimi Evropian deklaron se vendimi për të mos lejuar mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë nuk është në përputhje me frymën e dialogut,...

Bislimi në Bruksel: Gjërat s’mund të jenë njësoj pas ngjarjeve të 24 shtatorit

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi tha të enjten në Bruksel se gjërat në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian (BE),...

Von der Leyen nga Athina: Të rrëzojmë barrierat duke afruar anëtarët e ardhshëm të BE!

Në Greqi mbahet sonte darka informale e liderëve të Ballkanit Perëndimor e organizuar nga kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, Pjesë e këtij takimi është edhe Presidentja...

Shkencëtarët evropianë: Korriku, muaji më i nxehtë ndonjëherë

Organizata evropiane që monitoron klimën e ka bërë zyrtare konstatimin: Korriku i vitit 2023 ishte muaji më i nxehtë në Tokë i regjistruar ndonjëherë. Temperatura...

Ideja e Ramës për konferencë? BE: Duhet të vendosin Kurtin dhe Vuçiçin

Bashkimi Evropian deklaron se në këtë “moment sfidues” mirëpret çdo iniciativë të nivelit të lartë për dialogun e lehtësuar nga BE-ja për normalizim të...

Latest news

/5pyetjet.al