-sidi education-spot_img
10.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

kina

Kina dhe Koreja e Veriut synojnë “kapitull të ri” të bashkëpunimit

Zyrtari i tretë më i pushtetshëm në Kinë, Zhao Leji – anëtar i Komitetit të Partisë Komuniste të Kinës – e ka realizuar një...

Gjenocidi i Srebrenicës në OKB/ Vuçiç i kërkon ndihmë Kinës në OKB

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i ka kërkuar ambasadorit kinez në Beograd, Li Ming, që Kina të mbështesë shtetin e tij “në luftën për...

Kina dërgon avionë luftarakë mbi Tajvan

Ministria e Mbrojtjes së Tajvanit tha se 32 avionë luftarakë të ushtrisë kineze janë detektuar përreth ishullit në 24 orët e fundit. Ky është numri...

Kina vazhdon të jetë kërcënimi kryesor për SHBA-në

Zyrtarët e lartë amerikanë e konsiderojnë luftën e Rusisë në Ukrainë një rrezik kombëtar për vetë Shtetet e Bashkuara, megjithatë ata vlerësojnë se ky...

SHBA miraton ligjin kundër pronësisë kineze të TikTok-ut

UASHINGTON – Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan, miratoi sot një projekt-ligj, sipas së cilit aplikacioni i njohur TikTok ose duhet të shkëputet nga...

Vuçiç: Tajvani është Kinë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i tha rrjetit televiziv kinez, CGTN, se Tajvani është territor i Kinës dhe se i takon Kinës të vendosë...

Balona që ka vendosur në alarm Amerikën

Avionët luftarakë amerikanë po gjurmojnë një balonë që është duke lëvizur në lartësi të mëdha mbi pjesën perëndimore të Shteteve të Bashkuara, por zyrtarët...

Kina ngre alarmin pas rënies ekstreme të temperaturave

Autoritetet kineze rinovuan të mërkurën një alarm portokalli të motit - niveli më i lartë në një sistem trenivelësh - për disa rajone jugore,...

Hulumtimi: ChatGPT shpërndan më shumë dezinformim në gjuhën kineze

Sipas një testimi të aftësive të ChatGPT për të krijuar informacion të rremë, platforma e inteligjencës artificiale shpërndan më shume dezinformin në gjuhën kineze. Korrespondentja...

Kina i bën thirrje SHBA-së të mos e mbështesë pavarësinë e Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, i tha këshilltarit për siguri kombëtare të Shteteve të Bashkuara, Jake Sullivan, se Uashingtoni duhet të respektojë...

Latest news

/5pyetjet.al