-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

sERBIA

“E duan Kosovën në NATO”, Vuçiç: Serbia nuk do ta pranojë kurrë njohjen

Perëndimi pritet të shtojë presionin ndaj Serbisë për të njohur Kosovën. Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se ekziston mundësia që Kosova të pranohet...

Lajçak: Negociatorët e Kosovës e Serbisë takohen të martën

Emisar special i BE-së, Miroslav Lajçak takoi kryeministrin Albin Kurti në Mynih në kuadër të Konferencës së Sigurisë. Lajçak ka thënë se me kryeministrin Kurti...

Petkoviq: “Pasoja të paparashikueshme nëse s’lejohen zgjedhjet serbe në Kosovë”

Drejtori i të ashtuquajturës “Zyra për Kosovën” në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka paralajmëruar pasoja “të paparashikueshme” nëse nuk lejohet mbajtja e zgjedhjeve...

“Provokacija”, Serbia ngre komisionet zgjedhore në Kosovë për presidencialet e prillit

Pavarësisht zotimit të qeverisë së Kosovës se nuk do të lejojë mbajtjen e zgjedhjeve serbe, siç ndodhi në  referendumin e 16 janarit, një muaj...

Pandeli Majko: Si më kërcënoi Rusia me bomba nukleare

Ish-kryeministri Pandeli Majko, është shprehur se skenarët provokues të ndërtuar nga rusët dhe serbët kanë kërkuar prej kohësh dobësimin e shtetit të Kosovës, duke...

Escobar beson te njohja reciproke pas dialogut Kosovë-Serbi

Përfaqësues special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka thënë se mbështet dialogun Kosovë-Serbi të ndërmjetësuar nga BE-ja dhe se beson që epilogu...

“Jo zgjedhje serbe në Kosovë, as në prill”

Qeveria e Kosovës është e vendosur të mos lejojë zhvillimin e zgjedhjeve të Serbisë edhe në Kosovë, siç ka ndodhur vite më parë. Ministrja e...

Ballkani në rrezik lufte, Rusia dhe roli i SHBA-së

Nga Marek Jan Chodakiewicz Shtetet e Bashkuara sapo kanë autorizuar shitjen tek Kroacia të disa helikopterëve ushtarakë. Rusia u kundërpërgjigj menjëherë, duke i ofruar armë...

Putin: Lidhjet Rusi-Serbi janë vëllazërore

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e uroi presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për Ditën e Shtetësisë së Serbisë, duke i thënë se marrëdhëniet midis...

Manastiri i Deçanit mes dy pushteteve

Edhe pse çështja e pronës së Manastirit të Deçanit - i cili ndodhet rreth 100 kilometra në perëndim të Prishtinës - ka gati gjashtë...

Latest news

/5pyetjet.al