-sidi education-spot_img
29.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

#Ukraina

Ukraina i thotë Hungarisë se propozimet për paqe s’mund të bazohen në narrativat ruse

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, i tha homologut të vet hungarez, Peter Szijjarto, se asnjë nismë për t’i dhënë fund luftës së...

Belgjika ‘rrëmben’ kualifikimin dhe dërgon në shtëpi Ukrainën

Belgjika ka siguruar kalimin në fazën me eliminim direkt në Euro 2024, por ka vuajtur deri në sekondën e fundit përballë Ukrainës. Barazimi 0-0...

Pentagoni: Ukraina mund të hedhë raketa amerikane në Rusi, sa herë që sulmohet

Ushtria e Ukrainës lejohet t’i përdorë raketat amerikane me rreze të gjata veprimi për t’i goditur caqet më brenda Rusisë, jo vetëm pranë vijave...

Luftë deri në momentin e fundit, Ukraina mund Sllovakinë

Sllovakia u mund sot nga Ukraina në Dyseldorf me shifrat përfundimtare 1-2, takim i vlefshëm për Grupin E të Kampionatit Europian 2024. Golin e parë...

Ukraina synon rilindjen e Mariupolit, megjithëse pushtimit rus s’po i shihet fundi

Në një konferencë së fundi në Berlin, më shumë se 3.000 njerëz nga politika, biznesi dhe fushat e tjera u mblodhën për të biseduar...

Zelensky kërkon miliarda euro për mbrojtjen dhe rindërtimin e Ukrainës

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, thotë se pret që t’i sigurojë miliarda euro nga vendet aleate për mbrojtjen e Ukrainës dhe për rindërtimin e...

‘Putin nuk do të ndalet në Ukrainë’, Biden bën paralajmërimin e fortë

Presidenti amerikan, Joe Biden, e ka përsëritur të shtunën mbështetjen e fuqishme për Kievin teksa e lufton pushtimin rus, dhe ka paralajmëruar që Kremlini...

Blinken: Nëse Moska dëshiron të negociojë për paqe me Ukrainën, ne do të jemi gati

Nëse Rusia tregon një dëshirë të sinqertë për të negociuar për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës me siguri...

Senati amerikan miraton ndihmën prej 60 miliardë dollarë për Ukrainën

Senati amerikan ka miratuar një paketë ndihme të huaj prej 95 miliardë dollarësh (76 miliardë £) që përfshin mbështetje ushtarake për Ukrainën, Izraelin dhe...

Stoltenberg: NATO nuk ka në plan dërgimin e trupave në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se nuk është në plan dërgimin e një njësie ushtarake në Ukrainë edhe pse disa nga...

Latest news

/5pyetjet.al