-sidi education-spot_img
15.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

LIVE-Zelensky në PE: Tragjedia nuk do të na përkulë

Kryesoret

“Ajo që po ndodh në vendin tonë është një tragjedi, çmimi është i rëndë”, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, duke folur nga distanca në Parlamentin Evropian, ndërsa theksoi se Ukraina po përpiqet të bëhet një anëtare e barabartë e BE-së.

Zelensky tha se ishte i kënaqur që Ukraina kishte shprehur gatishmërinë e saj për t’u afruar me BE-në dhe se Evropa ishte e bashkuar kundër saj. “Ne po luftojmë për vendin tonë, për tokën tonë”, tha ai, duke theksuar se pavarësisht sulmeve, lufta për liri nuk do të ndalet dhe askush nuk do të përkulë ukrainasit.

Ai tha se dje kanë humbur jetën 16 fëmijë, ndërsa ka theksuar se pa BE-në. Ukraina do të jetë vetëm. “Të provoni se jeni në anën tonë, se nuk do të na lini. Se ju jeni europianë. “Kështu, jeta do ta mposhtë vdekjen”, tha presidenti ukrainas, ndërsa eurodeputetët e duartrokitën në këmbë teksa mbyllte fjalimin.

https://twitter.com/Europarl_EN/status/1498622704886374406?s=20&t=EAeNG_0szzmBoZRyoGumPA

/5Pyetjet.al

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit