-sidi education-spot_img
8.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Putin: Xi Jinping do të na vizitojë nga pranvera

Kryesoret

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka bërë me dije se homologu i tij kinez Xi Jinping, ta vizitojë Rusinë në pranverën e vitit 2023, në atë që do të ishte shfaqje publike e solidaritetit nga Pekini në mes të luftës së Rusisë në Ukrainë.

Megjithëse vendet perëndimore vendosën sanksione ndaj Rusisë, Kina është përmbajtur nga dënimi i pushtimit rus të Ukrainës.
Pekini deri më tani ka qenë i kujdesshëm për të mos ofruar atë lloj mbështetjeje materiale të drejtpërdrejtë për Moskën, që mund të provokojë sanksione perëdimore kundër Kinës.

Presidenti kinez, Xi Jinping dhe presidenti rus, Vladimir Putin marrin pjesë në një takim trepalësh me presidentin mongol, Ukhnaa Khurelsukh në margjinat e samitit të Organizatës për Bashkëpunim të Shangait (SCO) në Uzbekistan
Në shtator, Putin e ka falënderuar liderin Xi për pozicionin “e balancuar” për Ukrainën, kur të dy u takuan në samitin e Organizatës për Bashkëpunim të Shangait (SCO).

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit