-sidi education-spot_img
17.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

Xi Jinping

Presidenti kinez në Serbi: Kemi miqësi prej çeliku

“Miqësi e ndërsjellë prej çeliku” mes Kinës dhe Serbisë. Ky ishte mesazhi kryesor që presidentët e dy vendeve, Xi Jinping dhe Aleksandar Vuçiq, dhanë...

Analiza/ Pse Serbia dhe Hungaria janë të rëndësishme për Xi Jinpingun?

Xi Jinping viziton Serbinë për herë të dytë në më pak se dhjetë vjet. Krahas Parisit dhe Budapestit, Beogradi është një nga ndalesat e presidentit...

Thellohet partneriteti Xi-Putin mes rritjes së tensioneve në Lindjen e Mesme

Presidenti rus Vladimir Putin dhe ai kinez Xi Jinping zhvilluan një takim dypalësh në Pekin, ku ata po marrin pjesë në takimin e nismës...

Nisin Lojërat Aziatike në Kinë

Presidenti kinez, Xi Jinping i ka hapur të shtunën Lojërat Aziatike, të 19-at me radhë, në një ceremoni shumëngjyrëshe në Hangzhou. Lojërat do të zgjasin...

Takimi Biden-Xi Jinping, Çfarë premtimesh i bëri presidenti amerikan homologut kinez?

Përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për të lehtësuar tensionet me Kinën janë të ndërlikuara nga dallimet e dukshme të opinioneve mbi angazhimet që secila...

Kina kërkon armëpushim dhe paqe mes Ukrainës dhe Rusisë

Presidenti kinez, Xi Jinping në takim me presidentin francez, Emmanuel Macron u shpreh se nuk është në interesin e askujt që të zvarritet lufta...

Çfarë u arrit në takimin Xi-Putin në Moskë?

Presidenti kinez, Xi Jinping, është larguar nga Moska pas një vizite treditore në kryeqytetin rus, ku e ka takuar presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Në...

Xi Jinping fiton mandatin e tretë si president i Kinës

Udhëheqësit kinez Xi Jinping iu dha një mandat i tretë pesëvjeçar si president i Kinës të premten. Miratimi i emërimit të Xi në ceremoninë e...

Kina futet në “fazën e re” të politikës kundër COVID-it

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, më 31 dhjetor bëri thirrje për më shumë përpjekje dhe unitet, teksa shteti po hyn “në fazën e re”...

Putin: Xi Jinping do të na vizitojë nga pranvera

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka bërë me dije se homologu i tij kinez Xi Jinping, ta vizitojë Rusinë në pranverën e vitit 2023, në...

Latest news

/5pyetjet.al