-sidi education-spot_img
15.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Frankfurt-Dubai për 90 minuta? Po vjen avioni hipersonik me 6100 km/h

Kryesoret

Në vitet e fundit janë prezantuar shumë projekte për avionë supersonikë, hipersonikë, me hidrogjen, e të tjera, të cilat premtojnë udhëtime super të shpejta. Por pavarësisht premtimeve të mëdha, projektet përgjithësisht kanë ngecur dhe asnjëri nuk është konkretizuar.

Megjithatë, tani një kompani e re europiane ka vendosur të provojë të futet në garë, duke premtuar udhëtime hipersonike nga Frankfurti në Sidnei për 4 orë e 15 minuta, apo nga Tenesi (SHBA) në Dubai për 3 orë e 30 minuta, shkruan CNN.

Koncepti “Destinus” është një avion që punon me hidrogjen dhe arrin të udhëtojë me shpejtësi pesë herë më të madhe se ajo e zërit, ose 6100 km/h, duke shkurtuar me ¾-tat orët e fluturimit të avionëve të zakonshëm.

Kompania me seli në Zvicër, por me 120 punonjës të shpërndarë në Spanjë, Francë e Gjermani, u themelua në vitin 2021, por po ecën me ritme të shpejta. Dy prototipat e saj të parë kanë kryer me sukses fluturimet testuese dhe do të nisin tashmë testimin e motorit me hidrogjen.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit