-sidi education-spot_img
24.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Zjarret bëjnë kërdinë në Kolumbi, shpall gjendjen e fatkeqësisë natyrore

Kryesoret

Kolumbia shpalli një situatë fatkeqësie të enjten (25 Janar) për shkak të zjarreve që shpërthyen në disa pjesë të vendit, pasi presidenti paralajmëroi se kushtet mund të përkeqësohen.

Presidenti i Kolumbisë Gustavo Petro deklaroi një “situatë fatkeqësie”, duke u thënë gazetarëve se fondet e miratuara më parë për qëllime të tjera po ridrejtohen për t’u marrë me krizën.

Qeveria po kërkon gjithashtu ndihmë ndërkombëtare, tha ai, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara, Kili, Peruja dhe Kanadaja, “e cila ka përvojë të madhe për të luftuar zjarret”, i janë përgjigjur thirrjes. Petro tha se po kërkon edhe bashkëpunimin e Kombeve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian.

Zjarret janë rezultat i kushteve të nxehta dhe të thata të lidhura me fenomenin e motit El Nino, sipas zyrtarëve. El Nino pritet të vazhdojë për disa muajt e ardhshëm përpara se të përfundojë gjatë pranverës së Hemisferës Veriore.

Petro paralajmëroi se situata, të cilën ai e cilësoi si “krizë klimatike”, do të përkeqësohet, raporton CNN.

“Po shkojmë drejt një faze gjithnjë e më të vështirë”, tha ai.

Temperaturat në pjesën më të madhe të vendit kanë qenë 5 deri në 10 gradë Celsius mbi normalen ditët dhe javët e fundit.

Të paktën 25 zjarre aktive u raportuan të enjten nga Njësia Kombëtare e Menaxhimit të Rrezikut të Fatkeqësive. Dhjetë janë nën kontroll dhe 217 janë shuar, tha agjencia. Tymi ka pushtuar disa zona në vend dhe ka çuar në anulimin e fluturimeve në kryeqytetin Bogota.

Aeroporti El Dorado i qytetit funksionoi me kufizime të enjten në mëngjes për shkak të dukshmërisë së ulët nga tymi dhe mjegulla.

“Ne vlerësojmë se fenomeni përbëhet nga 70% mjegull dhe 30% tym”, tha Autoriteti i Aviacionit Civil të Kolumbisë në X. Të paktën 138 fluturime u prekën, 48 u anuluan dhe 16 u ridrejtuan në aeroporte të tjera, njoftoi autoriteti.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit