-sidi education-spot_img
16.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

SHBA e konfirmon: Është bllokuar një dërgesë armësh për në Izrael

Kryesoret

Shtetet e Bashkuara kanë bërë me dije se kanë bllokuar një dërgesë armësh në Izrael.
Ky lajm u konfirmuar nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare Amerikane, duke saktësuar se “politika e mbështetjes për Izraelin nuk ndryshon”.

“Shtetet e Bashkuara dhanë miliarda dollarë ndihmë për sigurinë për Izraelin pas sulmeve të 7 tetorit, miratuan grantin më të madh suplementar dhe udhëhoqën një koalicion të paprecedentë për të mbrojtur Izraelin nga sulmet iraniane,” tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Gjithashtu ky informacion u theksua edhe nga agjencia e lajmeve Axios, i cili citoi dy zyrtarë të lartë izraelitë.
Deklarat e Uashingtonit shtoi se SHBA do të vazhdojë “të bëjë atë që është e nevojshme për të siguruar që Izraeli të mund të mbrohet nga kërcënimet”.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit