-sidi education-spot_img
12.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

#izrael

Gjykata e Hagës bllokon ‘Tel Avivin’, urdhëron ndalimin e ofensivës në Rafah

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë vendosi se Izraeli duhet të ndalojë menjëherë ofensivën e tij ushtarake dhe veprimet e tjera në Rafah, duke përmendur 'rrezikun...

Analiza: Sa të rëndësishme janë armët e SHBA-së për Izraelin?

Shtetet e Bashkuara janë furnizueset më të mëdha të Izraelit me armë. Ato e kanë ndihmuar atë të ndërtojë një nga ushtritë më të...

SHBA e konfirmon: Është bllokuar një dërgesë armësh për në Izrael

Shtetet e Bashkuara kanë bërë me dije se kanë bllokuar një dërgesë armësh në Izrael. Ky lajm u konfirmuar nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare Amerikane,...

Netanyahu përgatit ushtarët për të hyrë në Rafah

Forcat izraelite të sigurisë po përgatiten të fillojnë operacionin tokësor në Rafah shumë shpejt, duke filluar me një evakuim masiv të më shumë se...

Fillimi i konfliktit me Izraelin, a e përballon dot Irani ekonomikisht luftën?

Irani prej vitesh vuan nga inflacioni i lartë, dobësimi i valutës e pasojat e sanksioneve ndërkombëtare. Masa të reja të perëndimit dhe një konflikt...

Konflikti në Lindjen e Mesme, deputeti: Ka ndikim në zgjedhjet e SHBA-së

Deputeti Etjen Xhafa i ftuar në emisionin '5 Pyetjet' ka folur për situatën e trazuar në Lindjen e Mesme ku së fundmi u sulmua...

Konfliktet në Lindjen e Mesme, pedagogu: Ka interesa mes shumë shtetve

Pedagogu Emilio Cika ka folur në emisionin '5 Pyetjet nga Babaramo' për konfliktin midis Iranit dhe Izraelit. Sipas tij ky konflikt fsheh interesa mes...

Ben Blushi: Pse Irani sulmoi Izraelin?!

Ka vetëm një arsye. Për të tërhequr në konflikt Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Këtë variant e beson edhe vetë Irani i cili u...

SHBA ‘zmbrapset’ nga Irani dhe bën paralajmërimin për Izraelin

Presidenti amerikan Joe Biden ka paralajmëruar kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu se Shtetet e Bashkuara nuk do të marrin pjesë në asnjë kundërofensivë kundër Iranit...

Netanyahu reagon për sulmin e Iranit: Jemi të përgatitur

Irani ka nisur një sulm kundër Izraelit me dhjetëra dronë. Dronët vlerësohet se kërkojnë disa orë për të kaluar një distancë të tillë, sipas faqes...

Latest news

/5pyetjet.al