-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

BILD: Tregtia globale e kokainës ka përmbytur zonën e BE-së

Kryesoret

Media gjermane Bild ka raportuar se në vend ka një numër rekord të zbulimit të kokainës.
Zyrës Federale e Policisë Kriminale (BKA), tregtia globale e kokainës ka përmbytur zonën e BE-së prej muajsh për shkak të mbiprodhimit në Amerikën e Jugut (Kolumbi, Bolivi, Peru).
Nga të dhënat që raportoi Bild në vitin 2023 u konfiskuan 43 ton kokainë – më shumë se dy herë më shumë se një vit më parë (20 ton). Ministrja Federale e Brendshme Nancy Faeser po përfshihet. Ajo lëshoi alarmin për kokainën në Bild.

“Ne po i shpallim luftë karteleve të drogës me presion maksimal hetimor. Sepse vërshimi i kokainës në Evropë po shkatërron njerëzit dhe po gjeneron miliarda fitime për kartelet. Ne duam absolutisht të parandalojmë spiralen masive të dhunës të shkaktuar nga krimi i organizuar që po shohim tashmë në disa vende evropiane në Gjermani,” tha ajo.

Pikat më të rëndësishme të hyrjes për kokainën në Gjermani janë tre porte të mëdha: Antëerp (Belgjikë), Roterdam (Hollandë) dhe Hamburg!

Sipas shifrave të fundit, më shumë se 218 ton kokainë u kapën në tre vendet portuale të Gjermanisë, Belgjikës dhe Holandës vitin e kaluar. Hetuesit vlerësojnë se kjo korrespondon me rreth 7 përqind të prodhimit vjetor global.

Njëri prej tyre thotë: ‘Për Gjermaninë, ne supozojmë se kapim rreth 30 për qind të kokainës së importuar’. Shpresa më e madhe e ministrit: më shumë kontrolle në portet e vendeve të origjinës (Amerika e Jugut) dhe në Evropë! Dhe: deshifrimi i komunikimeve sekrete nga kartelet mafioze (EncroChat dhe SkyECC).

Faeser po udhëtonte për në Peru, Ekuador, Brazil dhe Kolumbi në fillim të vitit dhe gjithashtu u takua me kolegët e BE-së në Hamburg në fillim të majit për ‘samitin e portit’.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit