-sidi education-spot_img
35.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Boks, Nelson Hysa mund kolumbianin Troncoso dhe fiton titullin “IBO International” në Zvicër

Kryesoret

Në një mbrëmje emocionuese në Zvicër, boksieri Nelson Hysa fitoi titullin “IBO International”.
Kampioni i padiskutueshëm i Shqipërisë, mundi me nokaut kolumbianin Jeison Troncoso.

Hysa ishte superior në ring dhe në raundin e tretë e hodhi nokaut kundërshtarin duke treguar potencialin e tij.

Shkodrani e kërkoi me insistim fitoren dhe e detyron Troncoso, të mbrohet në cepin e ringut, por aty e pësoi keq, pasi Hysa i dha disa goditje potente duke e hedhur në tokë.

Arbitëri nis numërin, por Troncoso, nuk ngrihet dot dhe Nelson Hysa shpallet kampion. Kjo ishte fitorja e 17-të në karrierë për 39-vjeçarin nga Shkodra, dhe e 15-ta me nokaut.

Në eventin “Furia e Shqiponjave”, fituan edhe boksierët e tjerë, Alban Bërmeta, Denis Nurja dhe Mikel Çullhaj, ndërsa Luis Gjolena u ndal në barazim përballë Michel Moreira.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit