-sidi education-spot_img
34.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Shembet ndërtesa në Stamboll, një i vdekur dhe 8 të plagosur

Kryesoret

Një ndërtesë apartamentesh është shembur sot në Stamboll.

Si pasojë, ka vdekur një person, dhe janë lënduar tetë të tjerë, thanë autoritetet.

Kjo shembje ringjalli frikën për qëndrueshmërinë e ndërtesave në këtë qytet, i cili njihet për tërmete, shkruan AP.

Imazhet televizive treguan zjarrfikësit që zhvendosnin rrënojat me dorë nga ndërtesa pesëkatëshe e rrafshuar në Kuçukçekmece, në anën evropiane të qytetit.

Shtatë persona u nxorën fillimisht nga rrënojat, duke përfshirë dy të cilët u plagosën rëndë, tha guvernatori i Stambollit Davut Gul ndërsa vizitoi vendin e ngjarjes.

Ai tha se struktura 36-vjeçare u shemb në orën 8:40 të mëngjesit.

Shkaku nuk ishte i qartë, por nuk kishte asnjë shenjë shpërthimi apo aktiviteti sizmik.

Si banesa përdoreshin vetëm dy katet e fundit, ndërsa pjesa tjetër e ndërtesës ishte e zënë nga bizneset.

Pamjet nga një kamerë matanë rrugës treguan pasagjerët që prisnin të hipnin në një minibus publik në momentin e shembjes, duke i shpëtuar mezi goditjes nga mbeturinat që binin.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit