-sidi education-spot_img
33.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Zgjedhjet në Evropë, Osmani te ‘5 Pyetjet’: Evropianët votuan nga frika dhe fobia

Kryesoret

I ftuar në emisionin “5 Pyetjet nga Babaramo” politologu Kreshnik Osmani ka folur për rezultatin e zgjedhjet në  Europë. Sipas tij këto votime ishin një “tërmet” i cili i ka çuar evropianët në një votim nga frika.

“Shtylla kryesore e këtyre zgjedhjeve ka të bëjë me emigrimin, ekonominë dhe me identitetin e Europës. Europa është goditur nga lufta Rusi-Ukrainë.
Duke pasur parasysh 2 ngjarjet e mëdha gjeopolitike dhe tërmeti që reflektoi në tërmetin e zgjedhjeve evropiane.
Ka ndodhur një frikë te evropianët në lidhje me identitet.
Ka qenë më shumë një votim nga frika nga fobi gjeopolitikë që lidhen me të ardhmen gjeopolitike të Evropës.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit