-sidi education-spot_img
15.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

akademia e shkencave

Akademia e Shkencave shkarkon drejtorët e institucioneve dhe emëron zëvendësuesit

Një ditë pas miratimit të statutit të Akademisë së Shkencave duket se kanë filluar "spastrimet" në struktura. Mësohet se ASH-ja ka shkarkuar drejtorët e institucioneve...

Josif Papagjoni: Reforma në Akademi – frikë apo siguri?

…I ftuar në një mbledhje të zgjeruar të Kryesisë së Akademisë së Shkencave, teksa u diskutua procesi i “shkrirjes” së strukturës së ish Akademisë...

Pas shkrirjes se Akademisë Albanologjike institutet kalojnë te Shkencat, si do funksionojnë

Pa shkrirjes së një sërë institutesh, duke i bashkuar ato tek Akademia e Shkencave, Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimin se si do të...

Gjinushi do i marrë në provim/ Instituti i Historisë: Do na pyesë një politikan

Instituti i Historisë ka reaguar pas vendimit të Akademisë së Shkencave, që drejtohet nga Skënder Gjinushi, e cila do të vendosë në lupë të...

Gjinushi mori mandatin e dytë që i dhuroi Rama: Kam bërë punë të mirë

Sot Skënder Gjinushi mori mandatin e dytë në krye të Akademisë së Shkencave. Rivalë nuk kishte përballë, pasi ligji u ndryshua kastile për atë. I...

Artan Fuga: President, Shqipëria ka nevojë të përballemi me të paligjshmen, jo ta lemë të kalojë

Letër e hapur drejtuar Presidentit të Republikës, zotit Bajram Begaj. I nderuar z. President, Ju ndoqa me shumë shpresë në intervistën që dhatë për Zërin e...

Del shkresa e Gjinushit, ndryshime dhe shkarkime në institutet albanologjike

Pas VKM-së për mbylljen e Akademisë Albanologjike dhe shkrirjen e saj me Akademinë Shkencave, punonjësit shkencorë dhe drejtuesit e Instituteve Albanologjike kanë mbajtur një...

Alket Veliu: Gjeneral Enrico Tellini përballë Tiranës haxhiqamiliste

Në datën 27 Gusht 1941 në sheshin përballë Akademisë së Shkencave u vendos një nga veprat më spikatëse të të madhit Odhise Paskali, shtatorja...

Akademia e Shkencave në zi! Shuhet gjuhëtari i njohur

Ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare gjuhëtari Bahri Beci anëtar i Akademisë së Shkencave dhe anëtar i jashtëm i Akademisë së Shkencave dhe Arteve...

Deputetja e PD letër Begajt: Mos e dekreto pr.ligjin për ASH, na njollos të gjithëve!

Deputetja e PD-së Flutura Açka i kërkon Presidentit të Republikës Bajram Begaj të mos e dekretojë ligjin për Akademinë e Shkencave pas ndryshimeve të...

Latest news

/5pyetjet.al