-sidi education-spot_img
26.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

akademia e shkencave

Del shkresa e Gjinushit, ndryshime dhe shkarkime në institutet albanologjike

Pas VKM-së për mbylljen e Akademisë Albanologjike dhe shkrirjen e saj me Akademinë Shkencave, punonjësit shkencorë dhe drejtuesit e Instituteve Albanologjike kanë mbajtur një...

Alket Veliu: Gjeneral Enrico Tellini përballë Tiranës haxhiqamiliste

Në datën 27 Gusht 1941 në sheshin përballë Akademisë së Shkencave u vendos një nga veprat më spikatëse të të madhit Odhise Paskali, shtatorja...

Akademia e Shkencave në zi! Shuhet gjuhëtari i njohur

Ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare gjuhëtari Bahri Beci anëtar i Akademisë së Shkencave dhe anëtar i jashtëm i Akademisë së Shkencave dhe Arteve...

Deputetja e PD letër Begajt: Mos e dekreto pr.ligjin për ASH, na njollos të gjithëve!

Deputetja e PD-së Flutura Açka i kërkon Presidentit të Republikës Bajram Begaj të mos e dekretojë ligjin për Akademinë e Shkencave pas ndryshimeve të...

Artan Fuga: Letër e hapur Presidentit për Akademinë e Shkencave

Pa ndarjen e vërtetë të pushteteve Shqipëria rrezikon të vidhiset, bashkë me kombin, zoti Presiden Zotit Bajram Begaj President i Republikës Tiranë, 26 korrik 2023 I nderuar zoti...

I dha mandatin e dytë! Rama ndryshoi ligjin kastile për Gjinushin

Mes shumë debateve dhe pas një maratone që filloi prej orës 10:00 të paradites së të enjtes, në të hyrë të së premtes Kuvendi...

Mentor Kikia: Akademia e Shkencave si Borizana e Krujës!

Me Sali Berishën ndodh shumë rrallë të bie dakord. Mesa duket për këtë vit ndodhi tani në pikun e vapës. E pra unë jam plotësisht...

Mandati i Gjinushit, Akademia e Shkencave: Organet drejtuese i zgjedhim me votë jo me ligj

Akademia e Shkencave ka reaguar në profilin zyrtar në "Facebook" pas miratimit të projektligjit për zgjatjen e mandatit të kryetarit, Skënder Gjinushit. Në reagim theksohet...

Flutura Açka: Puç në Parlament për të zgjatur mandatin e Gjinushit

Deputetët Petro Koçi dhe Ismet Beqiraj nuk mund të shkelin ligjin dhe Rregulloren e Parlamentit Në vëmendje të Kryetares së Kuvendit të Republikës së Shqipërisë,...

Gjinushi: Në fund të vitit zgjedhjet për kryetarin e ri të ASH-së

Skënder Gjinushi e pranon se i ka mbaruar mandati në krye të Akademisë së Shkencave. Pas tentativës së PS-së për t’i zgjatur mandatin, ka...

Latest news

/5pyetjet.al