-sidi education-spot_img
15.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

besnik bislimi

Nis takimi trepalësh për ‘Dinarin’ në Bruksel, Lajçak: Jam optimist!

Ka nisur në Bruksel takimi mes kryenegociatorit të Kosovës, Besnik Bislimi dhe të Serbisë, Petar Petkoviç për çështjen e dinarit. Emisari evropian për dialogun Kosovë-Serbi,...

Bislimi: Serbia mund ta përsëritë sulmin e Banjskës

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka deklaruar se ngjarja e 24 shatorit, kur ndodhi një sulm terrorist në Banjës të Zveçanit, mund të përsëritet. Bislimi...

Lajçak: Takimi në Bruksel u mbyll me propozim për kompromis

Ndërmjetësuesi i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se do t’i presë palët në një takim të ardhshëm për çështjen e dinarit,...

Takimi në Bruksel/ Petkoviç: Bisedime të vështira dhe të tensionuara

Në takimin e së enjtes në Bruksel, Kosova dhe Serbia nuk arritën ndonjë marrëveshje për çështjen transferimit të mjeteve financiare në valutën dinar nga...

‘Dinari’ në Bruksel, Bislimi: Jemi në rrugën e duhur për zgjidhje

Të enjten u takuan në Bruksel kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë për të diskutuar rreth dinarit. Kryenegociatori serb Petar Petkoviç tha se s’ka pasur...

Hovenier: Dinari, kërcënimi i Vuçiçit për luftë dhe raporti me Kurtin

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier doli më optimist nga takimi i sotëm me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Jashtë ndërtesës së...

BE: Sjelljet e Bislimit të papranueshme, Kurti dhe Vuçiç u thirrën në Bruksel

"Sjellja e zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi, ndaj zyrtarëve të Bashkimit Evropian (BE) është e papranueshme" tha zëdhënësi i bllokut, Peter Stano. “Ne shpresojmë se...

SHBA i përgjigjet brutalisht Kurtit

Dy ditë pasi zëvendëskryeministri Besnik Bislimi kritikoi Miroslav Lajçak pasi  takua me disa përfaqësues të organizatave joqeveritare serbe, ambasadorët e QUINT-it i janë kundërpërgjigjur...

Kosova hoqi dinarin/ Vuçiç gjen zgjidhjen: Si do ua çojmë paratë serbëve

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se vendimi i autoriteteve të Kosovës për anulimin e dinarit serb, është sulm ndaj të gjitha marrëveshjeve...

Bislimi: Vendimi i Serbisë për targat tregon se destabiliteti që i shkaktoi ishte i palogjikshëm

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha të martën se vendimi i Qeverisë serbe për t’i lejuar automjetet me targa të Kosovës, RKS, të lëvizin...

Latest news

/5pyetjet.al