-sidi education-spot_img
14.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

feste

Sildi Koqini: Dy ditë festë, kënga dhe vallja jehojnë çamërisht në Konispol

Konispoli i Osman Takës, Konispoli i historisë e traditës, për dy ditë radhazi, më 17 e 18 maj, bëhet skena e madhe e folkut...

Vlora çel sezonin turistik me spektakël fishekzjarrësh

Vlora çel zyrtarisht sezonin turistik 2024. Në një atmosferë festive ku nuk kanë munguar spektakël fishekzjarrësh, kulinari, koncert festiv, Vlora uron për një sezon...

Me tupana dhe flamuj, ‘VLEN’ festë të madhe në Tetovë

Opozita siguron fitore të dyfishtë në Maqedoni. Në bazë të numërimit të deritanishëm të votave, VMRO del të jetë partia e parë me 42.75%...

‘1 Prilli’, si lindi Dita e Gënjeshtrave dhe pse festohet

Çdo vit, 1 prilli shënohet me miq që bëjnë shaka me njëri-tjetrin dhe gënjejnë njëri-tjetrit pa asnjë faj. E gjithë kjo ndodh sepse është...

Pse e festojmë Vitin e Ri më 1 Janar?

1 janari u vu re për herë të parë si fillimi i vitit të ri në vitin 45 para Krishtit. Para kësaj, kalendari romak filloi...

Pse duhet të vishemi me të kuqe natën e Vitit të Ri?

Sipas traditës, veshjet e kuqe që duhen veshur natën e 31 dhjetorit duhet të jenë të reja dhe duhen veshur vetëm natën e fundit...

2024 vijon xhiron në glob, mbërrin dhe në Australi! Shfaqje magjike me fishekzjarrë

2024 mbërriti dhe në Australi ku qielli është “pushtuar” nga spektakli i fishekzjarrëve. Qytetarët kanë shijuar atmosferën festive, duke mirëpritur vitin e ri me festë. Shfaqja...

Provat e fundit të Rita Orës para prezantimit të festës në New York

Rita Ora dukej magjepsëse teksa shkonte në provat për shfaqjen e Vitit të Ri Rockin’ Eve të Dick Clark të së dielës në New...

Mbërrin 2024 në glob! Zelanda e Re në spektakël fishekzjarrësh

2024 mbërriti në Zelandën e re ku qielli është “pushtuar” nga spektakli i fishekzjarrëve. Qytetarët kanë shijuar atmosferën festive në Auckland, duke mirëpritur vitin e...

Sonte nata e ndërrimit të viteve, cila është simbolika e festës në vende të ndryshme

Në lidhje me festën e Vitit të Ri ka fakte dhe supozime të ndryshme për kohën dhe mënyrën se si festohet. Viti i Ri...

Latest news

/5pyetjet.al