-sidi education-spot_img
27.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

Greqia

Mitsotakis: Fati i Shqipërisë në dorën e Greqisë

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis shprehet se Shqipëria ka probleme me shtetin ligjor, ku shembulli konkret sipas tij, është arrestimi i Fredi Belerit. Ai...

‘Nuk doli nga hiçi’! DW: ‘Belerizimi’ i marrëdhënieve greko-shqiptare dhe pasojat

Prillin e këtij viti, kohë kur debati për dënimin e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës Fredi Beleriishte në pikun e tij, kryeministri grek Kyriakos...

Gazeta greke: Rama na provokoi nga Italia

Kryeministri Edi Rama sot zhvilloi takimin me diasporën në Milano, ku nuk ngurroi që të “shigjetonte” Greqinë për trajtimin e shqiptarëve në vitet ’90....

Fushata për eurodeputet/ Mitsotakis krah për krah me djalin e Belerit

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis vijon turin e takimeve në prag të zgjedhjeve europarlamentare të 9 qershorit. Kësaj here Mitsotakis ishte në zonën e Artës, i...

Greqia i kërkon për vrasje, gjykata shqiptare refuzon ekstradimin

Gjykata e Korçës ka refuzuar kërkesën për ekstradim të dy Gëzim Latjat dhe Armando Tarushllarit të akuzuar nga drejtësia greke për vrasjen e një...

Serbët kërkojnë aleancë me grekët: Vetëm bota serbe e ndal Shqipërinë e Madhe

“Shqipëria e madhe mund të ndalet vetëm nga serbët dhe bota serbe”, u shpreh Aleksandër Vulin, zëvendëskryeministër në kabinetin e ri të qeverisë serbe...

Sali Berisha: Nga zero probleme me fqinjët, në Luftë të Ftohtë si Enveri!

Një miting donkishotesk me frymën e luftës së ftohtë në Athinë. Të dashur miq, Edi Rama që sapo erdhi në pushtet shpalli me krenari doktrinën...

Rama: Nuk ka asnjë problem për ne me Belerin, është një histori e politikës greke

“Nuk ka histori për ne. Kjo është historia e politikës greke. Nuk është historia jonë dhe nuk ka të bëjë me ne”, tha Edi...

DW: Rindizet konflikti për emrin mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë?

Presidentja e re e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska-Davkova, me betimin e saj në parlament të dielën rindezi një debat të vjetër. Në vend të "Maqedoni e Veriut",...

Silianovska e quajti ‘Maqedoni’, Greqia: Po shkelet Marrëveshja e Prespës

Presidentja e Maqedonisë së Veriut Gordana Silianovska, gjatë betimit të sotëm e quajti vendin “Maqedoni”, edhe pse në tekstin e betimit, të cilin e...

Latest news

/5pyetjet.al