-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

lekundje

Lëkundje të forta tërmeti, “shkundet” sërish toka në Turqi

Një tërmet me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur në Turqi pasditen e së hënës (22/5).Sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Evropiane, epiqendra e tërmetit...

Nuk gjen qetësi toka, lëkundje të forta tërmeti në Turqi

Një tërmet me magnitudë 4.9 është regjistruar në zonën Saimbeyli të Adanas, raporton Hurriyet.Sipas Institutit Euro-Mesdhetar, lëkundjet janë regjistruar në orën 15:46 me orën...

“Shkundet” sërish toka, ja ku ishte epiqendra e tërmetit

Një tërmet 4.9 Rihter ka ndodhur në orën 21:58 të së enjtes në jug të prefekturës së Heraklionit.Thellësia fokale është 5 kilometra. Epiqendra e...

Nuk ishte tërmet! Çfarë janë lëkundjet e “çuditshme” që drodhën tokën?

Një seri lëkundjesh në ishullin danez Bornholm kanë shqetësuar banorët dhe janë bërë objekt studimi për gjeologët dhe sizmologët. Lëkundjet kanë ndodhur më 13...

Toka nuk gjen qetësi, tjetër tërmet i fortë në Greqi

Mbrëmjen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Greqi. Mësohet se tërmeti me magnitudë 4.2 ka ndodhur në orën 22:55, në prefekturën Heraklion.Sipas zgjidhjes...

Greqia “shkundet” nga një tërmet, ku ishte epiqendra?

Mëngjesin e sotëm në Greqi janë ndjerë lëkundjet e një tërmeti me magnitudë 3.3 ballë të shkallës Rihter.Epiqendra e tërmetit, sipas Institutit Gjeodinamik të...

“Zien” toka! Tërmeti i fuqishëm drithëron Japoninë (Pamjet)

Japonia është një nga vendet më sizmike. Një tërmet me magnitudë prej 5.2 ballë goditi Japoninë lindore duke përfshirë prefekturën Chiba dhe qendrën e...

“Shkundet” Greqia, tërmeti i fuqishëm godet Kretën!

Një tërmet me magnitudë 3.5 të shkallës Rihter ka ndodhur në orën 06:10 të mëngjesit në një zonë detare pranë Kretës.Sipas Institutit Gjeodinamik, epiqendra...

Dy lëkundje tërmeti në Shqipëri, ku ishte epiqendra?

Banorët e qytetit të Divjakës janë zgjuar mëngjesin e sotëm me lëkundje sizmike.Dridhjet e tokës, sipas Institutit të Gjeoshkencave të Shqipërisë janë regjistruar në...

Tërmet i fortë në det, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 4.4 ka ndodhur në orën 17:43 të së shtunës në jug të Kretës.Epiqendra ishte 41 kilometra në jug-jugperëndim të Paleochora Chania,...

Latest news

/5pyetjet.al