-sidi education-spot_img
9.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

Shaban Murati

Shaban Murati-Çmimi kombëtar “At Zef Pllumi” për publicistikë

Bashkia e Lezhës nën kujdesin e kryetarit Pjerin Ndreu organizoi edicionin e 8-te 2024 të konkursit letrar kombëtar "At Zef Pllumi". Çmimi letrar kombëtar...

Shaban Murati: Shqipëria e së kaluarës modelon Shqipërinë e së ardhmes

Figurat e sklerozuara të nomeklaturës së lartë komuniste drejtojnë sot qeverinë, politikën, ekonominë dhe shkencën në Shqipëri. Është qark i mbyllur si sekt, që...

Shaban Murati: Gjeopolitika e Rilindasve

Qendra e lindjes, e veprimtarisë kombëtare dhe e kontributit të Rilindjes sonë Kombëtare ka qenë Stambolli. Disa prej rilindasve zhvilluan veprimtarinë kombëtare në Sofie...

Shaban Murati: Sovranistët e leshit

A i ka thene kryeministrit te Shqiperise ndonje keshilltar jugosllav, nga ata qe mban me teprice rreth vetes, se Ricard Grenell, ortaku i Jared...

Shaban Murati: Krahasoni fqinjët tanë

Greqia zyrtare, që nga viti 1991 i emigrimit masiv të shqiptarëve e deri më sot, nuk ka lënë rast zyrtar e fjalim zyrtar pa...

Shaban Murati: Kur do të hetohet tragjedia apo tradhtia e shkatërrimit të makinës ushtarake të Shqipërisë?

I vetmi shtet ish-komunist, që e shkatërroi me qëllim makinën ushtarake të trashëguar nga regjimi i mëparshëm, është Shqipëria. Nuk ndodhi kjo tragjedi kombëtare...

Shaban Murati: Të duash Ukrainën më shumë se Kosovën

Në datën 28 shkurt 2024 kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski nënshkruan në Tiranë “Traktatin e Miqësisë dhe të...

Fondacioni Çamëria ‘Hasan Tahsini’ boton librin e ri të Shaban Muratit

Fondacioni Çamëria “Hasan Tahsini” mbrëmjen e së mërkurës promovoi librin e ri të diplomatit Shaban Murati me titull “KONTEKSTI RAJONAL I ALEANCES STRATEGJIKE SHOIPËRI-TURQI”....

‘Konteksti rajonal i aleancës strategjike Shqipëri-Turqi’/ Libri i ri i Shaban Muratit

Fondacioni Çamëria “Hasan Tahsini” ditën e Mërkurë datë 21.02.2024 në orën 17:00 promovon librin e ri të diplomatit Shaban Murati, “KONTEKSTI RAJONAL I ALEANCES...

Shaban Murati: Forma e re e katarsisit komunist

Është interesant dhe komik njëkohësisht fenomeni shqiptar që disa Sekretarë të Parë të Komiteteve të Partisë së Punës në rrethe, (alias Enver Hoxhat e...

Latest news

/5pyetjet.al