-sidi education-spot_img
8.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Kategoria

Editorial

Shaban Murati: Greqia, Kosova dhe mesazhet nga Serbia

Vizita treditore 27-29 mars e presidentes së Greqisë Katerina Sakellaropullu në Beograd është interesante për t’u parë nga këndvështrimi i dinamikës së pandryshueshme të...

Shaban Murati: A shprehu Rama shqetësim për kishën ortodokse serbe në Kosovë?

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në deklaratën e tij për mediat në datën 26 mars 2023 pas takimit të zhvilluar në Tiranë me kryeministrin...

Shaban Murati: Një rrymë regresive po shpërndan urrejtje ndaj historisë së kombit shqiptar

Është formuar një rrymë regresive letrare e përbërë nga disa shkrimtarë të pakicave etnike në Shqipëri, të cilët në bashkëveprim po keqpërdorojnë krijimtarinë letrare...

Shaban Murati: Rumania dhe Moldavia ecin drejt bashkimit, Shqipëria dhe Kosova tuten

Dy shtete rumune, Rumania dhe Moldavia, po punojnë të ecin drejt bashkimit të tyre, gradualisht dhe institucionalisht. Në datën 16 mars parlamenti i Moldavisë...

Kim Mehmeti: Shqiptarët shesin, Serbia blen kohë!

Siç duket, nga gjithë popujt që luftuan kundër regjimit të Millosheviçit, vetëm kroatët me kohë e kishin kuptuar se që të kesh shtet të...

Ditmir Bushati: Takimi i Ohrit, Serbia nuk dëshmon përkushtim

Takimi i Ohrit mes Kosovës e Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian, përfundoi me miratimin e planit të zbatimit të marrëveshjes të rënë dakord...

Shaban Murati: Kosova dhe lojërat me “sanksionet e Serbisë”

Beogradi shpërtheu një “bombë diplomatike”, e cila vuri në ekstazë të gjithë filoserbët e vjetër dhe të rij në diplomacinë perëndimore, me iluzionin optik...

Kim Mehmeti: Në Shqipëri më të shpeshta janë vrasjet se dasmat

Ke përshtypjen se në Shqipëri askënd nuk e intereson e vërteta. Mbase pse ajo qëmoti ka vdekur dhe pse nëpër media, e kudo tjetër,...

Ditmir Bushati: Mes ideales dhe të mundshmes

Negociatat e 27 Shkurtit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel përfunduan me arritjen e një marrëveshjeje të propozuar nga BE-ja, për rrugën drejt normalizimit...

Shaban Murati: A ekziston pushteti i katërt në Shqipëri?

Idealistët e zanatit të shitur. Një pyetje për gazetarët e të gjitha moshave. Kush janë më idealistë të profesionit, gazetarët e varfër të para...

Lajmet e fundit

- sidi education -spot_img

/5pyetjet.al