-sidi education-spot_img
0.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Europa me sytë nga Italia, nis procesi i votimit

Kryesoret

Në orën 07:00 u hapën qendrat e votimit në Itali , ku 50.869.304 italianë pritet të dalin deri në mesnatë, për të ushtrojnë të drejtën e votës.

51,74% e qytetarëve me të drejtë vote në zgjedhje në Itali janë gra, dhe 48,26% e mbetur janë burra, ndërsa 4,741,790 janë emigrantë.

Në total, në të gjithë territorin italian janë 61.566 qendra votimi, pjesa dërrmuese e të cilave janë të vendosura në komplekse shkollash.

Ka në thelb dy koalicione partish që marrin pjesë në zgjedhjet në Itali: fronti konservator,me Vëllezërit e Italisë. Lidhja dhe Forza Italia dhe ai progresiv, Partia Demokratike. Më shumë Evropë, Aleanca e Ambientalistëve dhe e Majta dhe Qytetarët Italianë. Në të njëjtën kohë, Lëvizja Pesë Yjet po merr pjesë në zgjedhjet italiane si forcë e pavarur, ndërsa mbështetjen e votuesve kërkojnë edhe partitë Zodani Italia dhe Drasi, të cilat së fundmi krijuan të ashtuquajturin “Poli i Qendrës”.

Ligji zgjedhor me të cilin zhvillohet gara e sotme është zbatuar për herë të parë në vitin 2018 dhe bazohet në proporcionalitetin e thjeshtë me dy të tretat dhe një të tretën e shumicës.

Sapo të mbyllen qendrat e votimit, mediat më të mëdha të Italisë do të organizojnë një sërë Exit Poll, ku numërimi i votave pritet të përfundojë të hënën në mëngjes.

Sipas parashikimeve meteorologjike, pothuajse gjatë gjithë ditës priten reshje të dendura shiu në të paktën një të tretën e vendit. E cila, sipas disa analistëve, mund të kontribuojë në uljen e shkallës së pjesëmarrjes së qytetarëve në procesin zgjedhor.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit