-sidi education-spot_img
34.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

‘Mahsa Amin vdiq nga sëmundja, jo nga dhuna’/ I ati shpërthen kundër qeverisë iraniane: Nuk është e vërtetë!

Kryesoret

Policia e moralit në Iran është shpërbërë, shkak protestat e zhvilluara prej disa ditësh pas vdekjes së Mahsa Aminit. Populli i Iranit ka protestuar për vajzën që u dënua nga Policia e Moralit pasi theu rregullat e veshjes se Hixhabit, ndryshe shamisë iraniane.

Mahsa Amini u dënua për këtë veprim  dhe vdiq pas tri ditësh në paraburgim. Policia ka nxjerrë autopsinë e saj ku thuhet se ajo ndërroi jetë nga një sëmundje kronike dhe pati probleme me zemrën.

Deklaratat e policisë i ka kundërshtuar babai i 22-vjeçares, duke thënë se Mahsa Amin ishte në gjendje të mirë shëndetësore para se të shkonte në paraburgim, duke hedhur poshtë arsyet e vdekjes të deklaruara nga autoritete.

Madje, ai thekson se vajza e tij kishte shenja në këmbë dhe protestues të tjerë që e kanë parë e kanë pohuar faktin që ajo është dhunuar fizikisht nga policia iraniane.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit