-sidi education-spot_img
5.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

FOTO+VIDEO/ Projekti, si do të jetë Teatri i ri Kombëtar

Kryesoret

Nisin punimet për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar. Mes shumë akuzave dhe polemika, por edhe thirrjeve dhe protestave pranë sheshit, kryeministri Edi Rama vendosi sot gurin e themelit për ndërtimin e godinës.

Ai deklaroi se kjo “do të jetë një tjetër vepër arkitektonike mbresëlënëse e Tiranës së shekullit XXI, që njësoj si stadiumi i ri kombëtar do t’u shërbejë me kushtet më optimale aktorëve e spektatorëve, po edhe do të hyjë me dinjitet në radhën e objekteve më të mira të të njëjtit lloj në Europë”.

LIVE-Mes akuzave dhe tensionit! Rama hedh themelet e Teatrit të ri Kombëtar

Të pranishëm ishin edhe disa emra të njohur të artit shqiptar, Tinka Kurti, Robert Ndrenika, Luftar Paja, etj. Projekti është ideuar dhe konceptuar nga arkitekti danez Bjarke Ingels, i cili e prezantoi duke u shprehur se godina e re do të jetë multifunksionale.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit