-sidi education-spot_img
26.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Video/ Futbollistët kroatë festuan suksesin e Botërorit me këngë naziste

Kryesoret

Marrëdhënia e Kroacisë me nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore është e njohur për të gjithë pasi dihet se kroatët veçanërisht në Zagreb kanë adoptuar arkitekturën gjermane.

Edhe pse kanë kaluar vite në Kroaci ka nostalgjikë nazistë dhe disa që nuk harrojnë.

Marcelo Brozovic dhe Dejan Lovren dy anëtarë elitë të kombëtares së Kroacisë që fituan vendin e tretë në Kupën e Botës në Katar, u bënë viral sepse u shfaqën në një festë në qytetin e tyre duke kënduar këngë naziste dhe duke dhënë përshëndetje naziste.

Kënga njihet si “Za dom spremni”, që do të thotë “Gati për atdheun” dhe me një lëvizje të dorës bëjnë përshëndetjen e përdorur në Luftën e Dytë Botërore nga lëvizja fashiste e Kroacisë dhe është e barabartë me përshëndetjen naziste Sieg Heil” (Rroftë fitorja).

Pas fitores kundër Brazilit në çerekfinale, Brozovic dhe disa nga shokët e tij kënduan një tjetër këngë duke iu referuar “Herceg-Bosna”, një komunitet kroat i krijuar gjatë luftës ballkanike.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit