-sidi education-spot_img
14.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Ndërron jetë “Mbretëresha e Rock and Roll-it” Tina Turner

Kryesoret

Këngëtarja Tina Turner, një nga zërat më të famshëm të rock-ut, ka vdekur në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë.

Në një karrierë që përfshin mbi 60 vjet, këngëtarja amerikano-zvicerane, e cila lindi Anna Mae Bullock në Nutbush, Tennessee, fitoi tetë çmime konkurruese Grammy dhe ka një yll në Hollywood Walk of Fame dhe St Louis Walk of Fame.

Autobiografia e saj, Unë, Tina, u shndërrua në filmin e vitit 1993 What’s Love Got To Do With It, duke dramatizuar marrëdhënien e famshme të turbullt të nënës së dy fëmijëve me Ike Turner dhe gjithashtu pa Angela Bassett të nominuar për një Oscar për interpretimin e saj si Tina në biografinë.

Turner, e cilësuar gjerësisht si Mbretëresha e Rock and Roll-it, u martua me të dashurin e saj gjerman, ekzekutivin e muzikës Erwin Bach, në një ceremoni civile zvicerane në vitin 2013 dhe ka jetuar në Zvicër me të që nga viti 1994.

Kjo ishte një martesë e dytë për yllin e muzikës, i cili ishte martuar më parë me muzikantin Ike nga viti 1962 deri në 1978.

Në librin e saj të vitit 1986, këngëtarja rrëfeu një histori të tmerrshme abuzimi, duke përfshirë pësimin e një hunde të thyer gjatë martesës së saj me Ike.

Ike vdiq në dhjetor 2007 dhe zëdhënësja e Tina në atë kohë u citua të ketë thënë: “Tina është në dijeni që Ike ndërroi jetë më herët sot. Ajo nuk ka pasur asnjë kontakt me të për 35 vjet. Nuk do të bëhet asnjë koment tjetër.”

 

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit