-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Prezantohet anketa e bizneseve gjermane: Problematike lufta kundër krimit!

Kryesoret

Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë në Shqipëri (DIHA) ka prezantuar rezultatet e anketimit për klimën e biznesit në Shqipëri.

Gjatë fjalës së tij në konferencë, Bledar Mankollari, drejtor Ekzekutiv i DIHA bëri një prezantim të rezultateve, ku theksoi se problematike ngelen ende çështjet që lidhen me sigurinë ligjore, luftën kundër kriminalitetit dhe korrupsionit dhe transparenca e tenderave publike.

Ambasadori gjermane Zingraf: Mbështesin rrugëtimin e Shqipërisë drejt BE, ejani investoni këtu!

“Ka një ngritje domethënëse te negociatat për anëtarësim në BE. Kemi një rënie të arsimi akademik, por prapë qëndron në një nga 5 faktorët e mirëvlerësuar. Kemi përmirësim të faktorëve të tjerë, por qëndrojnë në nivele të ulëta, fleksibiliteti në tregun e punës, disponueshmëria në faktorin lokal, disiplina në paga, stabiliteti social dhe politik apo dhe infrastruktura. Kemi rritje të lehtë, por qëndron në 5 të fundit, parashikueshmëria e politikave ekonomike, siguria ligjore, lufta kundër kriminalitetit, dhe korrupsionit, transparenca e tenderave publike, lufta ndaj informalitetit, qëndrojnë akoma faktorët problematikë sa i përket të të bërit biznes në Shqipëri.”, tha ai.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
-Raiffeisen-spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit