-sidi education-spot_img
16.5 C
Tirana

Bavarezët nuk e lëshojnë fronin, shpallen kampion të Bundesligës për të 11-tën herë radhazi

Kryesoret

Pas një ndeshje plot gola Bayern është shpallur kampion i BundesLiga pas fitores 2-1 kundër Koln.

Fitore e cila i kushtoi Borussia Dortmund e cila nga barazimi 2-2 me Mainz e largoi nga titulli kampion.

Coman ishte i pari i cili shënoi duke sjellë golin e parë të ndeshjes për bavarezët që në minutën e 8.

U deshën minutat e fundit për të sjellë golat të cilën Koln barazoi në minutën e 81 me penalltinë e Ljubicic.

Por akoma ndeshja pa u mbyllur bavarezët arriten te shënon golin e avantazhit në minutën e 89.

E në anën tjetër, Borussia Dortmund barazoi 2:2 me Mainz. Mysafirët shënuan dy gola të shpejtë ku edhe pjesa e parë u mbyll në epërsi për ta.

Guerreiro ngushtoi epërsinë në minutën e 69-të, kurse në sekondat e fundit realizoi Sule, por ishte e pamjaftueshme për ta festuar titullin e kampionit.

Bayern Munich tashmë numëron 33-të Bundesliga dhe me fitoren e sotme të 11-tit radhazi.