-sidi education-spot_img
16.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Investigimi i “BBC”: Basha u financua në mënyrë sekrete nga Rusia, e pyetëm por heshti!

Kryesoret

Rrjeti i britanik “BBC” publikoi sot një investigim që tregon si i kishte shtrirë tentakulat Vladimir Putin në ishull përmes lobingjeve. Në qendër të investigimit është një kompani offshore e quajtur “Alpha Consulting”, e cila ka ndihmuar për të krijuar disa kompani të tjera të përdorura nga rrethi i ngushtë i Putinit. Kjo kompani kishte ndihmuar edhe Yevgeny Prigozhin për të fshehur një jaht.

Kompania “Alpha Consulting”, bazuar te artikulli, del edhe emri i kreut të PD-së, Lulzim Basha, që sipas investigimit u financua përmes rusëve në mënyrë sekrete. Bëhet fjalë për kompaninë “Biniatta Trade”, e cila ka paguar një lobist amerikan për llogari të Lulzim Bashës.

BBC” thotë më tej se së fundmi Lulzim Basha u caktua në Këshillin e Evropës anëtar për të përgatitur një raport për mbështetjen e rindërtimit të Ukrainës pas pushtimit rus. Por a ka konflikt interesi? “BBC” thotë se tentoi që të komunikonte me Bashën, por kryetari i PD-së nuk u përgjigj.

Shkrimi i BBC-së për Lulzim Bashën

Një firmë “offshore” ndihmoi në krijimin e kompanive të përdorura nga anëtarët e rrethit të brendshëm të Vladimir Putin, duke përfshirë një që fsheh jahtin e shefit të ndjerë mercenar Yevgeny Prigozhin. Alpha Consulting me bazë në Seychelles gjithashtu ndihmoi në formimin e më shumë se 900 partneriteteve në Mbretërinë e Bashkuar, të cilat përdorën një shteg sekreti për të fshehur pronarët e tyre të vërtetë.

Hetimi nga BBC, Finance Uncovered dhe Korporata Transmetuese Seychelles ka analizuar dokumentet e brendshme Alpha dhe mijëra të dhëna të kompanisë për të identifikuar disa nga njerëzit që kanë përfituar fshehurazi nga puna e firmës offshore.

Përveçse u shërbente anëtarëve të rrethit të ngushtë të presidentit rus Vladimir Putin, Alpha Consulting ishte një fabrikë sekrete – një nga kompanitë më pjellore që ndihmon në shfrytëzimin e një boshllëku të zbrazët në ligjin e Mbretërisë së Bashkuar. Disa nga partneritetet që ajo ndihmoi në krijim kanë qenë të përfshirë në mashtrime të supozuara. Njëri është akuzuar për ndërhyrje në zgjedhje.

“Në mars 2017, firma e përfshirë, Biniatta Trade LP, pagoi një lobist amerikan në emër të Lulzim Bashës, kreut të Partisë Demokratike të Shqipërisë. Lobisti organizoi qasje tek politikanët republikanë dhe një mbledhje fondesh, ku zoti Basha ishte në gjendje të bënte një fotografi me presidentin e atëhershëm Donald Trump – i përdorur më vonë në fushatën zgjedhore shqiptare.

Raportet e vitit të kaluar sugjeruan se inteligjenca amerikane besonte se fushata zgjedhore e zotit Basha, ishte mbështetur fshehurazi nga Rusia me 500,000 dollarë. Pronësia e Biniatta-s ishte fshehur, por dokumentet e zbuluara të Alpha përfshijnë një marrëveshje nga viti 2015, kur u krijua partneriteti, i cili emëronte pronarin përfitues si një shtetas rus i quajtur Maxim Trofimets.

Në verën e vitit 2017, kur ligji për partneritetet skoceze ndryshoi, z. Trofimets nuk u deklarua si “personi i kontrollit të rëndësishëm” të Biniatta-s dhe një kandidat i Alpha deklaroi në mënyrë të rreme se firma kishte dhënë të gjithë informacionin që duhej.

Të nesërmen, i njëjti kandidat i Alpha nënshkroi fshehurazi një marrëveshje të re autorizimi, duke rinovuar kontrollin e z. Trofimets mbi Biniatta. Pas raportimeve të mediave për një lidhje të mundshme me Rusinë në vitin 2018, pronarja e Alpha-s Victoria Valkovskaya tregoi në një email se si Biniatta mund të fshehë pronësinë e saj.

Pronësia e Biniatta mund të strukturohet duke përdorur një fondacion Seychelles me pesë këshilltarë të emëruar “në mënyrë që të mos deklarohet një person kontrollues”.

Biniatta ndoqi këshillën dhe nuk u deklarua asnjë person me kontroll të rëndësishëm. Alpha tha se kundërshton pretendimin se u përpoq të shmangte që Biniatta të bënte një deklaratë të tillë.

Në shtator të këtij viti, Këshilli i Evropës caktoi zotin Basha për të përgatitur një raport për mbështetjen e rindërtimit të Ukrainës pas pushtimit rus. Ai tha se nuk kishte konflikt interesi.

BBC u përpoq të kontaktonte z. Trofimets dhe z. Basha, por ata nuk u përgjigjën.

Zonja Valkovskaya, drejtoresha menaxhuese e Alpha, tha se ajo “kategorikisht” mohoi që kompania e saj të ishte e përfshirë në ndonjë aktivitet të paligjshëm. “Ne kemi ndjekur gjithmonë ligjin. Përdorimi i të nominuarve nuk është diçka e re apo e paligjshme në industri,” tha ajo.

Alpha Consulting tha se “përfshirja e saj në partneritetet e kufizuara me bazë në Mbretërinë e Bashkuar është e kufizuar në ofrimin e këshillave dhe asistencës për regjistrimin, inkorporimin dhe strukturimin e tyre në përputhje me rregulloret e MB”.

Ajo nuk “angazhohet, ose merr asnjë përgjegjësi për, menaxhimin, funksionimin ose vendimmarrjen e klientëve tanë fundorë ose kompanive që ne i ndihmojmë ata në formimin”, tha ai.

Alpha tha gjithashtu se ka kujdes të duhur dhe procedura kundër pastrimit të parave që janë në përputhje me ligjin.

Muajin e kaluar, Seychelles u shtua në listën e zezë të parajsave fiskale të BE-së.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit