-sidi education-spot_img
0.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Shqipëria “mbërthehet” nga moti i keq, rrebeshe në orët e ardhshme, qytetet që rrezikohen

Kryesoret

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile ka bërë të ditur se në orët e ardhshme pritet të ketë rritje të ndjeshme të reshjeve në disa zona të vendit, prej të cilave pritet të shkaktohen dhe probleme.

Parashikimi nga ekspertët e Institutit të Gjeoshkencave “IGJEO” tregon se gjatë ditës së nesërme, parashikohen reshje shiu të dendura që në orët e para të mëngjesit, në pjesën më të madhe të vendit.

Reshjet e dendura mund të shkaktojnë probleme si dhe vërshime të ujit në qarqet Shkodër, Kukës dhe Lezhë.

  • Sasia e reshjeve pritet të jetë më intensive në qarqet Shkodër, Kukës dhe Lezhë. 
  • Në qarqet Dibër, Elbasan, Berat dhe Vlorë priten reshje shiu me intensitet mesatare deri lokalisht intensive. 
  • Reshje shiu me intensitet të ulët deri në mesatar priten në qarqet e tjera. 

Në verilindje-lindje në lartësinë mbi 200-300 metra dhe në pjesën tjetër të vendit në lartësinë mbi 700-800  metra reshjet pritet të jenë në formën e dëborës me intensitet të ulët deri mesatar. Në verilindje-lindje hera-herës reshjet e borës pritet të jenë edhe në  formën e stuhive të dëborës.

 

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit