-sidi education-spot_img
9.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

“Adoleshentët dhe të rriturit”-UNICEF ngre alarmin: Rrjetet sociale po shkaktojnë…

Kryesoret

Varësia nga përdorimi i rrjeteve sociale  po kthehet sipas të gjitha vlerësimeve studimore një emergjencë  shëndetësore. Sipas UNICEF-it, çdo ditë, më shumë se 180 mijë fëmijë hyjnë online për herë të pare ndërsa më shumë se 1 në 10 nxënës rrezikon varësinë nga video – lojërat  apo të bullizohet.

Psikiatrit  tregojnë se  tek adoleshentët dhe të rriturit çrregullimet e forta mendore që janë pasojë direkte e kësaj varësie janë disa.

Përdorimi i këtyre rrjeteve nga fëmijët dhe adoleshentët ka demonstruar disa fenomene si: vetëvrasjet ,varësia nga lojërat, varësia nga lojërat e bixhozit, bullizmi, izolimi, pedofilia, depresioni deri edhe konvulsionet.

Një çrregullim I fortë është ai I ushqyerjes ose anoreksia nervore që lidhet direkt ndikimet e forta ndaj ekspozimeve të modeleve estetike të paarritshme online .

Mes dilemës duhet apo nuk duhet t’i lëmë fëmijët online, ajo që rekomandohet në ditën botërore të sigurisë në Internet për prindërit është kontroll mbi kohën dhe përmbajtjen e asaj që fëmijët konsumojnë  ndërsa për shkollën edukimin për përdorimin e sigurt të mediave sociale.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit