-sidi education-spot_img
26.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Antony Blinken: Muajin tjetër hapet baza e NATO-s në Kuçovë

Kryesoret

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken nga Tirana

“Ju falënderoj që na keni mikpritur për ngrohtësinë dhe substancën dhe bisedën tonë të drejtpërdrejtë. Nëse dikush nuk ka mundësi të përjetojë kënaqësinë, mikpritje, ne kemi mundësi ta ftojmë përsëri dhe kur dielli shkëlqen, por jo kur bie shi, është një mik i rëndësishëm, së bashku edhe kur jemi duke u përballur me sfida. Kryeministri është një partner i jashtëzakonshëm i SHBA-së. Ky partneritet është më i fortë sesa ka qenë ndonjëherë por marrëdhënie për ne është kritike për të adresuar disa çështje. Jeni aleat kyç i NATO-s, Këshillin e Sigurimit. Kemi folur shumë çështje që përballemi, jemi përqendruar për të provomuar, nxitur përpara sigurinë. Shqipëria ka qenë një mbështetje shumë e fortë për Ukrainën, ka qenë e para që ka ngritur dorën për ta ndihmuar dhe ka dërguar armë, municione, dhe është një nga 10 kontribueset kryesore për frymë. Në 15 vite në NATO Shqipëria ka dhënë kontribut. Muajin tjetër do të përurohet baza në Kuçovë, të 31 aleatët tanë të NATO-s do të sjellin kapacitete të ndryshme.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit